fbpx

Matematyczna oś sporu od 50 lat. Rozwiązała go 27-letnia absolwentka

Pewna 27-letnia absolwentka matematyki rozwiązała jedną z największych zagadek matematycznych. „Węzeł Conwaya” przez dekady był osią sporu między badaczami.

Teoria węzłów to obszar zajmujący się badaniem węzłów, splotów i supłów, a teoria na temat jednego z nich -„węzła Conwaya” (nazwa pochodzi od matematyka Johna H. Conwaya) stanowiła oś sporu między najtęższymi głowami matematyki. Ze wszystkich tysięcy węzłów, które posiadają 12 lub mniej punktów przecięcia, matematycy byli w stanie określić ich “sliceness” – ale nie tego konkretnego. Jego twórca, zmarły w tym roku John Horton Conway nigdy nie zdradził rozwiązania. I gdy już sądzono, że wyjaśnienie przepadnie wraz z jego autorem, pewna 27-letnia absolwentka matematyki University of Texas w Austin – Lisa Piccirillo – postanowiła ją rozwiązać. Zajęło jej to chwilę.

Nie brzmiało to jak poważna matematyka. Potraktowałam to jak zwykłe zadanie domowe do zrobienia – wyznała Piccirillo w jednym z wywiadów.

A wszystko zaczęło się latem 2018 r., na jednej z konferencji poświęconej geometrii. To tam Lisa Piccirillo usłyszała o pewnym problemie matematycznym, który na próżno próbowali rozwiązać najwięksi geniusze. Gdy usłyszała, na czym polega, zadanie wydawało jej się tak proste, że w pierwszej chwili dała mu spokój. Dopiero gdy wróciła do domu, zaczęła szukać rozwiązań – przed końcem tygodnia, miała je gotowe.

Kilka dni później absolwentka spotkała się z Cameronem Gordonem – profesorem University of Texas w Austin – i od niechcenia wspomniała mu o swoim rozwiązaniu. Profesor Gordon nie mógł uwierzyć – najwyraźniej ta bystra 27-latka rozwiązała problem, nad którym matematycy głowili się od pięciu dekad.

View this post on Instagram

A post shared by Byron's Games (@byronsgames)

 

Istnieje pewne przeświadczenie, wedle którego wszyscy matematycy to geniusze. Wiele z nich wydaje się być cudownymi dziećmi, które biorą udział w olimpiadach. W rzeczywistości wcale nie musisz pochodzić z tego środowiska, aby być bardzo dobrym. Większość matematyków, w tym wielu, którzy są uznawani za naprawdę wspaniałych, nie posiada przeszłości usłanej nagrodami – wyjaśniła Piccirillo w wywiadzie dla “Boston Globe”.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Ofeminin

Zdjęcie główne: Lisa Piccirillo ’13, Kelly Davidson

One thought on “Matematyczna oś sporu od 50 lat. Rozwiązała go 27-letnia absolwentka

Dodaj komentarz