fbpx

Picie zielonej herbaty może przyczynić się do dłuższego i zdrowszego życia

Jak pokazują wyniki badań, regularne picie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zapaści na choroby sercowo-naczyniowe, a także z poprawą zdrowia i długowieczności.

Polifenole z zielonej herbaty mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które nie tylko wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, ale także wykazują działanie przeciwnowotworowe. Ostatnie badania pokazują, że zielona herbata przynosi korzystne skutki w przypadkach: reumatoidalnego zapalenia stawów, miażdżycy tętnic i chorobie Alzheimera.

Wśród aktywnych składników zielonej herbaty ekstrakt galusanu epigallokatechiny (EGCG) ma prawdopodobnie największy potencjał pod względem właściwości przeciwutleniających i przeciwnowotworowych. EGCG ma różnorodne działanie w zapobieganiu nowotworom i karcynogenezie (zmiany na poziomie DNA komórek prowadzące do nowotworów – przypisek redakcyjny). Działa w synergii z innymi mikroelementami, takimi jak witamina C, lizyna i prolina, jednocześnie kontrolując wiele mechanizmów wzrostu i rozprzestrzeniania się raka.

Kilka badań przeprowadzonych w Instytucie Dr Ratha dowiodło, że konkretna kombinacja mikroelementów zawierająca EGCG skutecznie zapobiega przerzutom raka poprzez hamowanie działania enzymów trawiących kolagen, a ponadto wzrost nowych naczyń krwionośnych do guza (anty-angiogeneza).

Ile wypitych filiżanek zielonej herbaty przynosi efekty?*

Są badania, które mówią, że już picie jednej filiżanki dziennie, codziennie, przynosi pozytywne skutki. Inne badania wskazują nawet pięć filiżanek dziennie. Nie należy zapominać, że zielona herbata zawiera kofeinę i katechiny, które są dobrze znane ze swoich korzyści zdrowotnych, ale mogą  powodować działania niepożądane u niektórych osób, szczególnie w dużych dawkach. Wydaje się, że picie od 3 do 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie będzie optymalnym rozwiązaniem, dzięki któremu zyskamy najwięcej.

 

*) https://www.healthline.com/nutrition/how-much-green-tea-per-day#section2

 

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

Źródło: dr-rath-foundation.org

Dodaj komentarz