fbpx

Czeskim rolnikom zabrakło cierpliwości — otworzyli własny supermarket

Czescy rolnicy, rozczarowani brakiem wsparcia ze strony sieci handlowych, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i otworzyć własne sklepy. Powstały one z myślą o współpracy krajowych producentów i dostawców żywności, co ma na celu ominąć pośredników i zapewnić konsumentom dostęp do świeżych, lokalnych produktów.

Izba Rolnicza Republiki Czeskiej wielokrotnie zwracała uwagę na negatywne skutki działalności sieci handlowych dla krajowego rolnictwa. Mimo że magazyny czeskich rolników są pełne owoców i warzyw, supermarkety wciąż sprowadzają te produkty z zagranicy. Reklamy sieci handlowych często promują wsparcie dla lokalnych producentów, jednak rzeczywistość wygląda inaczej, co budzi frustrację rolników.

Rolnicy, zniecierpliwieni brakiem zmian, zaczęli otwierać własne sklepy. Pojawiły się również plany stworzenia nowej sieci sklepów opartych na współpracy krajowych producentów. Przykładem takiej inicjatywy jest sklep Hanácký Grunt, który od miesięcy przyciąga długie kolejki klientów. Sklep ten, prowadzony przez spółdzielnię rolniczą Unčovice, pokazuje, jak skutecznie można dostarczać produkty bezpośrednio od rolników do konsumentów.

Wyższa jakość i niższe ceny

Klienci nowo powstałych sklepów szybko zauważyli różnicę w jakości produktów. Pani Aleksandra, jedna z klientek, podkreśla, że w tych sklepach można znaleźć wszystko, co potrzebne, w dużo wyższej jakości niż w sieciach handlowych. Szczególnie mięso wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale i smakiem. Pani Aleksandra dodaje, że boi się kupować mięso w supermarketach, gdzie często importowane jest ono z problematycznych źródeł.

Innym atutem nowych sklepów są przystępne ceny. Wiele produktów można kupić za połowę ceny, jaką zapłacilibyśmy w supermarkecie. Klienci mają nadzieję, że takich sklepów będzie coraz więcej i że połączą się one w większą sieć, co pozytywnie wpłynie na rynek spożywczy.

Hanácký Grunt – sukces spółdzielni rolniczej

W kwietniu 2023 roku rolnicy z Unčovic koło Litovli otworzyli sklep Hanácký Grunt. Mimo początkowych obaw sklep odniósł ogromny sukces. Kierownictwo spółdzielni nie spodziewało się tak pozytywnego odbioru ze strony klientów, którzy od samego początku tłumnie odwiedzali sklep. Popularność Hanácký Grunt wciąż rośnie, przyciągając coraz więcej klientów, co dowodzi, że inicjatywa rolników spotkała się z dużym uznaniem.

Nowe sklepy otwierane przez czeskich rolników to odpowiedź na wyzwania, jakie stawiają przed nimi sieci handlowe. Inicjatywa ta nie tylko wspiera lokalnych producentów, ale także zapewnia konsumentom dostęp do wysokiej jakości, świeżych produktów w przystępnych cenach.

Źródło: eprehledne.cz

Dodaj komentarz