Mniej znane właściwości czosnku. Może uchronić przed zawałem
Czosnek jest powszechnie znany, ale być może niedoceniany. Wiadomo, że pomaga w walce z grypą i przeziębieniami. Jednak nie wszyscy są świadomi, że spożywanie tego warzywa może przynieść znaczące korzyści dla serca. Ze względu na skalę problemów z układem krążenia, warto włączyć go do diety, aby wydłużyć życie.
Od lat specjaliści alarmują, że choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną 37 proc. zgonów w Polsce (dane GUS). Eksperci zalecają zdrowy styl życia, w którym kluczową rolę odgrywa dieta bogata w wartościowe składniki. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje czosnek.
Mało znany efekt czosnku: zmniejsza ryzyko zawału
Korzyściami płynącymi ze spożywania czosnku zajęli się badacze z Aga Khan University w Karaczi, Pakistan. Wyniki ich badań, opublikowane w magazynie „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine”, wskazują, że czosnek pozytywnie wpływa na profil lipidowy. Regularne jego spożywanie może obniżyć poziom cholesterolu o 12 proc., a trójglicerydów o 17 proc.
Dodatkową zaletą jest korzystny wpływ na kontrolę ciśnienia krwi. Zawarte w czosnku siarkowodór i allicyna pomagają rozszerzać naczynia krwionośne oraz ograniczać działanie angiotensyny II, hormonu wpływającego na ciśnienie krwi.
Autorzy badań zwrócili również uwagę na eksperymenty z udziałem pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, którzy przyjmowali tabletki z proszkiem czosnkowym. Analizowano ryzyko wystąpienia rozległego zawału serca lub nagłej śmierci w ciągu dekady. Dwunastomiesięczna kuracja spowodowała, że ryzyko sercowo-naczyniowe u mężczyzn zmniejszyło się 1,5-krotnie, a u kobiet o 1,3 raza.
Co przyczynia się do tego spadku ryzyka? Właśnie wpływ czosnku na cholesterol. Zaobserwowano znaczące obniżenie poziomu jego „złej” frakcji (LDL).
Korzyści dla serca i walka z nowotworami
Choć nie można traktować czosnku jako leku czy głównego środka terapeutycznego w chorobach sercowo-naczyniowych, to jako suplement, np. do leków obniżających poziom lipidów, wykazuje on korzystne działanie – podkreślają naukowcy z Aga Khan University.
Specjaliści z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) zaznaczają, że czosnek w ilościach typowych dla codziennej diety jest bezpieczny dla większości osób. Ostrzegają jednak przed łączeniem go z niektórymi lekami bez konsultacji z lekarzem. Zwracają również uwagę, że oprócz korzyści dla serca, czosnek może obniżać ryzyko wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego.
Podobne wnioski wyciągnęli naukowcy z chińskiego Sun Yat-sen University w Guangzhou. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Foods” wskazali na skuteczność czosnku i jego aktywnych składników w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, żołądka czy płuc.