fbpx

Pierwsze w Polsce wszczepienia innowacyjnych kardiowerterów-defibrylatorów, chroniące przed nagłym zgonem sercowym

W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie oraz w Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono pionierskie zabiegi wszczepienia innowacyjnych kardiowerterów-defibrylatorów serca EV-ICD Aurora. To wydarzenie stanowi przełom w opiece nad pacjentami z ryzykiem nagłego zgonu sercowego (NZS) i otwiera nowe możliwości leczenia arytmii serca.

EV-ICD Aurora to tzw. pozanaczyniowe układy defibrylujące z funkcją stymulacji, które zostały wszczepione pacjentom po raz pierwszy w Polsce. Te nowoczesne urządzenia stanowią kluczowy element w ratowaniu życia osób narażonych na NZS. Arytmie serca, takie jak szybki rytm komór serca na skutek częstoskurczu komorowego lub migotania komór, mogą prowadzić do nagłego zatrzymania krążenia i NZS. Dlatego istnieje potrzeba natychmiastowej pomocy, którą może zapewnić defibrylator.

Dr hab. med. Paweł Syska, który przeprowadził zabieg wszczepienia EV ICD w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie, podkreśla, że NZS jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Szybki i nieregularny rytm serca uniemożliwia prawidłowe krążenie krwi, co skutkuje brakiem tlenu dostarczanego do mózgu i innych narządów. Bez natychmiastowej pomocy medycznej NZS jest śmiertelny.

Dr n. med. Marcin Michalak, główny operator, który przeprowadził implantacje EV-ICD w Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wyjaśnia, że defibrylacja polega na dostarczeniu dużego ładunku energii elektrycznej do serca pacjenta, aby przywrócić prawidłowy rytm serca. Tradycyjne defibrylatory są używane w szpitalach i przez zespoły ratownictwa medycznego, a nawet przez ogół społeczeństwa jako zautomatyzowane zewnętrzne defibrylatory (AED). EV-ICD jest odpowiednikiem tych urządzeń, ale jest wszczepiany pacjentom.

Warto zaznaczyć, że EV-ICD różni się od tradycyjnych defibrylatorów sposobem implantacji i posiada funkcję stymulacji, niedostępną dla innych układów pozażylnych. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które daje lekarzom możliwość leczenia zarówno zbyt szybkiego, jak i zbyt wolnego rytmu serca.

Ważną cechą EV-ICD jest także jego długi okres działania. Urządzenie jest zasilane baterią, która może działać nawet przez 10 lat. Gdy poziom naładowania baterii zbliża się do niskiego, konieczna jest jej wymiana.

Zabieg implantacji EV ICD jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Małe nacięcie skóry tuż poniżej mostka umożliwia wprowadzenie specjalnie ukształtowanej elektrody. Po umieszczeniu elektrody w docelowej lokalizacji, zostaje ona przetestowana, aby upewnić się, że może kontrolować rytm serca i w razie potrzeby wysyłać odpowiednią elektroterapię. Następnie wykonuje się cięcie pod lewą pachą pacjenta, a elektroda jest tunelizowana do tego miejsca, aby można było ją połączyć z defibrylatorem.

Po umieszczeniu układu w docelowej pozycji i przeprowadzeniu niezbędnych testów, parametry EV-ICD są dostosowywane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, co gwarantuje najlepszą terapię.

Zabiegi implantacji EV ICD były możliwe dzięki współpracy wielu specjalistów, w tym dr hab. n. med. Pawła Syski, prof. Macieja Sterlińskiego, dr Krzysztofa Dutkowskiego oraz kardiochirurga prof. Jacka Różańskiego. W Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zabieg przeprowadził dr n. med. Marcin Michalak, a asystował mu dr. n. med. Łukasz Januszkiewicz, przy wsparciu kardiochirurga prof. Mariusza Kuśmierczyka.

Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań medycznych, takich jak EV-ICD Aurora, stanowi znaczący krok w poprawie jakości opieki nad pacjentami z ryzykiem NZS. To także dowód na zaawansowanie polskiej medycyny i zdolność polskich specjalistów do wprowadzania innowacji na światową skalę. Dla pacjentów z chorobami serca jest to obietnica bezpieczniejszej przyszłości i większej szansy na przeżycie.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz