fbpx

Holenderski Bank ASN przestaje inwestować w jedne z największych na świecie firm farmaceutycznych

Podważając wiarygodność branży farmaceutycznej, holenderski bank ASN przestał inwestować w niektóre z największych na świecie firm farmaceutycznych. Przemysł, w dużej mierze wspierany przez światowe media głównego nurtu, bank otwarcie oskarżył o „nieetyczne zachowania” i stwierdził, że inwestowanie w tym zakresie jest już „nieodpowiedzialne”. Decyzja ASN jest kolejnym sygnałem, że przemysł farmaceutyczny znajduje się na skraju poważnego załamania.

Wśród firm, w które ASN przestał inwestować, są Novartis, Merck & Co, Bristol-Myers Squibb, Indivior i BTG. Krytyka wymierzona w te firmy dotyczy braku uzasadnienia wysokich cen leków, zaangażowania w łapówkarstwo i korupcję oraz niebezpiecznych skutków ubocznych farmaceutyków. Podczas gdy bank nadal jeszcze posiada w swoim portfelu pewne kapitały firm farmaceutycznych, wielkość jego udziałów zmniejszyła się o prawie 70 procent. Biorąc pod uwagę, że akcje spółek farmaceutycznych są powszechnie w posiadaniu funduszy emerytalnych i zakładów ubezpieczeń zdrowotnych, ASN ma nadzieję, że inni inwestorzy dojdą do podobnych wniosków.

Nieetyczne postępowanie w farmacji staje się coraz bardziej powszechne

Raport zlecony przez ASN opisuje, w jaki sposób inwestowanie w przemysł farmaceutyczny sprawiło, że bank stał się coraz bardziej świadomy etycznych wykroczeń firm farmaceutycznych. Powołując się na takie zachowania jak przekupywanie lekarzy czy fałszowanie wyników testów, raport stwierdza, że nieetyczne postępowanie w przemyśle farmaceutycznym pogłębiło się i  rozpowszechniło w ciągu ostatnich lat.

Wyłączenie Novartis z inwestycji ASN jest szczególnie podkreślone w raporcie. Odnotowując poważne zarzuty dotyczące udziału w skandalu korupcyjnym w Grecji, w sprawozdaniu oskarża się Novartis o niechęć do publicznego wyjaśnienia swoich działań. Co istotne, firma pozostaje przedmiotem dochodzeń w sprawie przekupstwa w Stanach Zjednoczonych, a także została ukarana grzywną w Korei Południowej za łapówki oferowane lekarzom. Kolejne śledztwa antykorupcyjne z udziałem Novartis są w toku w Rumunii, Rosji i innych krajach Azji.

Merck & Co. również pojawia się w raporcie w kontekście znanego środka przeciwbólowego Vioxx. Uważa się, że na skutek zażywania tego leku, zmarło około 60 000 pacjentów w Stanach Zjednoczonych – liczba ofiar śmiertelnych w Ameryce spowodowana przez Vioxx jest porównywalna z liczbą ofiar wojny w Wietnamie. Oskarżona w procesach sądowych o dostarczanie nierzetelnych informacji o produktach, stosowanie oszukańczych praktyk promocyjnych i opracowywanie badań czasopism medycznych, Merck & Co. zapłaciła ponad 5 miliardów dolarów w rozliczeniach w 2012 roku i dodatkowe 830 milionów dolarów w 2016 roku. Dalsze roszczenia wobec firmy są w toku. Podsumowując, od listopada 2018 r. Firma Merck & Co. boryka się z około 9 400 roszczeniami z tytułu odpowiedzialności za różne produkty.

Przemysł farmaceutyczny wydaje się główną przeszkodą dla zdrowia społeczeństwa

W historycznym przemówieniu wygłoszonym w niemieckim mieście Chemnitz 21 czerwca 1997 r., Dr Rath opisał, jak przemysł farmaceutyczny wprowadza w błąd opinię publiczną. Wyjaśnił, że dalekie od chęci wyeliminowania chorób, firmy farmaceutyczne mają na celu rozwój globalnych rynków leków poprzez  podtrzymywanie pewnych chorób.

Przemówienie dr Ratha po raz pierwszy ujawniło światu, że przemysł farmaceutyczny jest biznesem opartym na fałszowaniu rzeczywistości i główną przeszkodą dla zdrowia społeczeństw. Określając „biznes z chorobą” jako nieetyczny i niezgodny z podstawowymi zasadami praw człowieka, jego analiza otworzyła drzwi, przez które podążyło wielu innych pisarzy i mówców. Liczne książki potwierdzają destrukcyjny charakter przemysłu farmaceutycznego i jego ujemny wpływ na pacjentów i społeczeństwa na całym świecie.

Krok po kroku zbliżamy się do świata, w którym ludzie zostaną uwolnieni od tyranii przemysłu farmaceutycznego. W takim świecie naturalne podejście do profilaktyki zdrowotnej będzie dostępne dla wszystkich, a praktyka opieki zdrowotnej będzie oparta na zasadach etycznych. Decyzja banku ASN o zaprzestaniu inwestowania w przynajmniej niektóre największe na świecie firmy farmaceutyczne, jest małym krokiem we właściwym kierunku. Wydaje się, że niewątpliwie jego ruch zainspiruje innych do naśladowania.

 

Źródło: dr-rath-foundation.org

Tłumaczenie: Kasia K

Dodaj komentarz