fbpx

Roślina która ma 32,000 lat (obecnie najstarsza żyjąca na Ziemi) została przywrócona do życia

Najstarszą roślinę jaka kiedykolwiek została zregenerowana wyhodowano z nasion, które liczą sobie 32,000 lat. W ten sposób został pobity poprzedni rekordzista sprzed 30,000 lat.

Rosyjska grupa badaczy odkryła ukryty zapas nasion Silene stenophylla – rośliny z rodziny goździkowatych pochodzącej z Syberii – które zostały ukryte przez wiewiórkę z Epoki Lodowcowej w pobliżu brzegów rzeki Kołymy. Datowanie radiowęglowe wskazuje na to, że nasiona te miały 32,000 lat.

Dojrzałe i niedojrzałe nasiona, które były całkowicie pokryte lodem i otoczone warstwami, które zawierały kości mamuta, żubra i nosorożca włochatego, zostały wykopane z głębokości 38 metrów poniżej wiecznej zmarzliny.

Dojrzałe nasiona były zniszczone – być może przez samą wiewiórkę – aby zapobiec ich kiełkowaniu w norze, jednak niektóre z niedojrzałych nasion zachowały materiał roślinny zdolny do utrzymania się przy życiu.

Grupa badaczy wyodrębniła te tkanki z zamrożonych nasion. Zostały one umieszczone we fiolkach i z powodzeniem wykiełkowały z nich nowe rośliny zgodnie z nowymi badaniami.

Nowe badania sugerują, że wieczna zmarzlina może być „depozytem dla starożytnych puli genowych”, miejscem gdzie każda ilość obecnie wymarłych gatunków może być odnaleziona i przywrócona do życia, twierdzą eksperci.

„Oczywiście niektóre z roślin, które były uprawiane w czasach starożytnych i wymarły bądź inne rośliny, które były niegdyś ważne dla ekosystemów i zniknęły mogłyby być bardzo przydatne dzisiaj gdyby udało się je odzyskać” – powiedziała Elaine Solowey, botanik w Instytucie Badań nad Środowiskiem Arava w Izraelu. (Arava Institute for Environmental Studies in Israel).

Solowey przywróciła do życia liczącą 2,000 lat palmę daktylową, która wcześniej nosiła tytuł najstarszego zregenerowanego nasiona.
Jednakże odkryte przez nią nasiono palmy zakopane było w suchym, zimnym miejscu daleko od nasion Silene Stenophylla i otoczenia wiecznej zmarzliny.

Źródło: news.nationalgeographic.com, discovermagazine.com, sciencenewsdaily.org

Opracowała: Elżbieta Morawska

One thought on “Roślina która ma 32,000 lat (obecnie najstarsza żyjąca na Ziemi) została przywrócona do życia

  • 14 lutego 2018 at 23:27
    Permalink

    Mi udało się wyhodować koper włoski z nasion pochodzących za komuny lub wczesnych lat 90.

    Reply

Dodaj komentarz