Polska dała kiedyś Ameryce kartkę urodzinową, którą podpisało 5,5 mln Polaków
Na 150. rocznicę Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1926 r., prawie jedna szósta ludności Polski podpisała z tej okazji „kartkę urodzinową” dla kraju. Dwa lata temu, z okazji obchodów 4 lipca, Biblioteka Kongresowa udostępniła w Internecie wszystkie 111 tomów „Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych”. Na 30 000 kartach rękodzieła znajdują się podpisy, prace wybitnych ówczesnych artystów, oprawy dekoracyjne, rysunki, fotografie i inne materiały pochodzące od 5,5 mln obywateli.
Niektóre z podpisów, zwłaszcza szkolnych, ułożone są w różne wzory – wypełniają szkic orła na herbie Polski, czy też układają się w napis „Polska”. Zbieranie podpisów trwało ponad 8 miesięcy, składali je urzędnicy państwowi, lokalni przedstawiciele religijni, żołnierze oraz tysiące uczniów z całego kraju. Polska Deklaracja zadziałała również jako nieformalny spis powszechny.
Można tam zobaczyć oryginalne ilustracje takich artystów jak Zofia Stryjenska, Władysław Skoczylas czy Ferdynand Ruszczyc, których rękodzieła zdobią strony w tomach podzielonych na powiaty i województwa.
Polska Deklaracja Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych wręczona została prezydentowi Calvinowi Coolidge w 1926 roku. Projekt udostępnienia wersji cyfrowej zainicjowany został przez Bibliotekę Polską w Waszyngtonie, przy wsparciu Biblioteki Kongresowej (LOC) oraz Ambasadora RP Piotra Wilczka. Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych zauważył, że dokument ten jest „jednym z najwcześniejszych przykładów dyplomacji publicznej, podjętej przez odrodzoną Rzeczpospolitą Polskę i ucieleśnia głębokie uznanie Polaków za przyjaźń i hojną pomoc Ameryki”.
Podsumowując przesłanie Deklaracji, polska komisja odpowiedzialna za projekt napisała:
„Szlachetni Amerykanie, wasze święto narodowe jest święte nie tylko dla was. Znajduje ciepły pogłos na całym świecie”.
„My, Polacy, wysyłamy wam, obywatele wielkiej unii amerykańskiej, braterskie pozdrowienia [i] … nasz najgłębszy podziw … dla instytucji, które zostały przez was stworzone.”
„W nich wolność, równość i sprawiedliwość znalazły swój najwyższy wyraz i stały się gwiazdami przewodnimi dla wszystkich współczesnych demokracji.”
„My Polacy życzymy Waszemu krajowi i narodowi wszelkiej możliwej pomyślności… Niech żyją Stany Zjednoczone Ameryki!”.
Deklarację można obejrzeć na stronie: loc.gov
Źródło: good-news.center