fbpx

Mądry jak drop!Niezwykła umiejętność olbrzymich ptaków

Biolodzy odkryli, że pewne ptaki, które jeszcze do niedawna zamieszkiwały Polskę, mają zdolność usuwania pasożytów z organizmu. Te niezwykłe zdolności do szukania roślin stosowanych w lecznictwie pomagają im być atrakcyjnymi w okresie godowym.

W czasopiśmie „Frontiers in Ecology and Evolution” pojawił się artykuł na temat dropi – olbrzymich ptaków zamieszkujących obecnie Półwysep Iberyjski, które posiadają zdolności urozmaicania sobie diety, aby zapobiec inwazji pierwotniaków i nicieni. Ta umiejętność stosowana przez same pomaga im zachować zdrowie i siłę w okresie godowym. Dropie stają się wówczas dobrymi kandydatami na potencjalnych ojców i zdobywają przewagę nad innymi.

Badacze zebrali i przebadali 623 próbki odchodów ptaków. Znaleziono w nich niestawione resztki około dziewięćdziesięciu roślin, a dwie z nich miały właściwości pasożytnicze. Badacze wskazali, że owe rośliny – mak polny i żmijowiec babkowaty – występowały w odchodach częściej niż inne rośliny. Co ciekawe zdecydowana większość resztek była odnajdywana w odchodach samców dropi wyłącznie w okresie godowym.

Wykazaliśmy, że dropie poszukują dwóch gatunków roślin, których używali również ludzie w tradycyjnej medycynie. Obie te rośliny zawierają związki przeciwpierwotniakowe oraz zwalczające nicienie. A druga dodatkowo ma również właściwości przeciwgrzybiczne – powiedziała dr Azucena Gonzalez-Coloma z Instytutu Nauk Rolniczych, współautorka pracy.

Biolodzy uważają, że to nie przypadek. Zarówno mak polny jak i żmijowiec babkowaty nie występują tak powszechnie, aby stanowić większość część jadłospisu ptaków. Wniosek zatem nasuwa się sam – dropie celowo poszukują tych roślin w okresie kwietnia kiedy siła i zdrowie są najbardziej „w cenie”.

Ostateczny dowód na samoleczenie wymaga opracowania eksperymentalnych protokołów badawczych w biomedycynie, weterynarii i farmakologii – podsumowuje jeden ze współautorów publikacji dr Louis Bautista-Sopelana.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło:  National Geographic

Dodaj komentarz