fbpx

15 Rzeczy Przynoszących Wewnętrzny Spokój

1. Wycisz swoje myśli.

..szumem fal, delikatnie głaszczących piaszczysty brzeg. Weź głęboki wdech, a wydychając powietrze wydaj długi, spokojny dźwięk “szzzz”. Powtórz kilka razy. Wyobraź sobie jak Twoje napięcie i zmartwienia odpływają, unosząc się na wodzie oceanu.

2. Używaj wyobraźni.

Wszystko co w życiu stworzysz, osiągniesz i gdzie dojdziesz- zależy od Twojej wyobraźni. Nie ograniczaj jej.

3. Ufaj intuicji.

Słuchaj, ufaj i podążaj za głosem intuicji. To naturalne narzędzie człowieka, które było z nim od tysięcy lat, dzisiaj niejednokrotnie jest zagłuszane przeróżnymi “głosami rozsądku”. Obserwuj reakcje swojego ciała, gdy podejmujesz decyzje.

4. Popatrz z innej perspektywy.

Twój punkt widzenia bynajmniej nie jest jednym i jedynym. Tak jak fizycznie ograniczone pole widzenia powoduje stres, tak spoglądanie na daną kwestię tylko z jednej perspektywy nie będzie pomocne. Wzbij się na wyżyny możliwości poznawczych i powiedz do samego siebie: “Oczywiście, że mogę!”.

5. Kończ, co zacząłeś.

Zamykaj koła, zamykaj rozpoczęte procesy. Niezakończone zadania- projekty zawodowe, rzeczy, które miałeś komuś powiedzieć czy komuś wybaczyć- są jak energetyczne odpadki. Ciążą Ci na umyśle, czy jesteś tego świadomy czy nie.

6. Używaj wyłącznika.

Nie przeładowuj się informacjami i bodźcami. Przynajmniej na pół godziny codziennie wyłącz telewizor, radio, telefon, laptopa (chyba, że akurat słuchasz relaksującej ścieżki Omsica). Naucz się jak po prostu BYĆ.

7. Wyciszaj się.

Medytuj. Odnajdź wewnętrzny balans, ciszę i ukojenie. Odzyskaj emocjonalną autodyscyplinę i kontrolę.

8. Powiedz NIE.

Nie pozwól, aby ciągłe zgadzanie się na wszystko czy dogadzanie wszystkim zrujnowało Twój wewnętrzny spokój. Bądź asertywny. Bądź egoistyczny- w zdrowym tego słowa znaczeniu.

9. Nie odkładaj wyzwań na później.

W ogóle nie odkładaj rzeczy na później. Zadania trudniejsze/nieprzyjemne/przerażające rób przed tymi prostszymi. Rozwiązuj je najlepiej jak potrafisz, z pełnym skupieniem. Nie zanieczyścisz w ten sposób energii mentalnej i emocjonalnej.

10. Wysypiaj się.

Po prostu. Przynajmniej dwa razy w tygodniu (i może niech to nie będzie tylko w weekendy) dostarcz swojemu ciału i umysłowi potrzebnej dawki snu.

11. Dbaj o siebie.

Nie jedz śmieci, używaj schodów zamiast windy, graj i śmiej się więcej.

12. Kochaj siebie.

Nie, nie toleruj. KOCHAJ. Jesteś pięknym, wartościowym człowiekiem i nigdy nie powinieneś o tym zapominać. Uśmiechnij się do swojego odbicia w lustrze.

13. Żyj w obecnym momencie.

Nie możesz zmienić dnia wczorajszego, ale tworzysz ten jutrzejszy już TU i TERAZ. Kreujesz swoją przyszłość poprzez to, o czym myślisz i na czym się skupiasz- DZISIAJ. Nie pozwól, aby życie minęło Cię bokiem, bo cały czas tkwisz na przystanku przeszłości.

14. Upraszczaj.

Wyeliminuj ze swojego życia wszystko co zbędne- czy mówimy o przedmiotach fizycznych czy też niepotrzebnych emocjach, pseudo-celach i ludziach, którzy nic do naszego życia nie wnoszą. Skup się na tym co ważne i wartościowe. Nie obarczaj się nadmiarem informacji, zadań i impulsów. Zrób listę priorytetów i ciesz się nimi.

15. Bądź wdzięczny.

Za to co dobre i złe. Za wszystko czego doświadczyłeś. Za to czego już się nauczyłeś, kim się stałeś.. i gdzie jeszcze dotrzesz. Otul się ciepłym światłem wdzięczności.

Dodaj komentarz