fbpx

Cud od Matki Natury. Z pewnością masz go w kuchni

Liść laurowy zwany też liściem bobkowym czy wawrzynem szlachetnym to popularny dodatek do zup, potraw mięsnych i bigosu. Jego dobroczynne właściwości doceniono już lata temu, a dziś znów znajdują zastosowanie w kuchni. Tym razem nie jako przyprawa, lecz ziołowy lek.

Maść rozgrzewająca:

Zalej 10 listków laurowych 70-proc. alkoholem i odstaw na jeden dzień w chłodne miejsce. Po tym czasie przelej nalewkę do garnka wypełnionego połową litra oliwy z oliwek. Lekko podgrzej, ale  nie doprowadzaj do wrzenia. Gdy mieszanka ostygnie posmaruj nią okolice klatki piersiowej, plecy oraz pozostałe bolące miejsca. Masaż wykonuj kilka razy na dobę. Wawrzyn wzmaga wydzielanie potu, a wraz z nimi usuwanie szkodliwych i zbędnych metabolitów z organizmu.

 

Syrop:

15 liści laurowych zalej 250 ml sokiem z cytryny i dodaj 500 g cukru. Zagotuj i pozostaw na wolnym ogniu przez około godzinę. Następnie odstaw do wystygnięcia. Stosuj jako syrop kilka razy dziennie podczas infekcji i grypy, zwłaszcza podczas suchego kaszlu. Syrop pomoże również przy zapaleniu oskrzeli.

 

Pamiętaj!

Liście laurowe z racji silnych właściwości może wchodzić w interakcje z lekami przeciwbólowymi. Liść laurowy może opóźniać usuwanie przez organizm środków przeciwbólowych, a przez to nasilać ich działanie i spowodować pojawienie się skutków ubocznych. Ponadto liście laurowe mogą wchodzić w interakcje ze środkami nasennymi (np. klonazepam, lorazepam, zolpidem). Napar należy pić małymi porcjami, w dużych odstępach czasu i tylko przez kilka dni. Po tym czasie zaleca się zrobić przerwę.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: smakdnia.pl  poradnikzdrowie.pl

 

 

Dodaj komentarz