fbpx

Jego budowa trwała 20 lat! Egipt otwiera jedno z największych muzeów na świecie

Egipt to jeden z krajów, które mogą poszczycić się niezwykle bogatym dorobkiem kulturowym. Zawdzięcza go długiej historii, sięgającej czwartego tysiąclecia przed naszą erą.

Dlatego to niewątpliwie będzie wielkie wydarzenie – po wielu latach opóźnień w 2023 roku w końcu ruszy Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze. Ma stać się nowym domem dla gigantycznego zbioru eksponatów z czasów faraonów, liczących ponad 50 tysięcy przedmiotów.

Egipski resort kultury zapowiada, że Wielkie Muzeum Egipskie będzie największym na świecie kompleksem muzealnym tego typu na świecie.

Gmach muzeum znajduje się zaledwie dwa kilometry od słynnego kompleksu piramid w Gizie. Autorami projektu są architekci z irlandzkiej pracowni Heneghan Peng Architects. Monumentalny kompleks o powierzchni stu tysięcy metrów kwadratowych będzie nawiązywał do historycznej architektury Egiptu. Przestrzeń wystawowa zajmie 24 tysiące metrów kwadratowych, czyli powierzchnię prawie czterech boisk do piłki nożnej.

Na otwarcie muzeum fani historii Egiptu musieli czekać aż 20 lat. W styczniu 2002 roku Ministerstwo Kultury Egiptu ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt gmachu instytucji, a już miesiąc później na terenie, gdzie miało stanąć, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

 

Źródło: sukces.rp.pl

 

Dodaj komentarz