fbpx

Wyczuwasz cudze emocje? Oto 7 oznak, że jesteś empatą

Łatwo przejmujesz uczuciami innych ludzi, a po spotkaniach czujesz się zmęczony? Bardzo możliwe, że należysz do grupy osób zwanych empatami. Oto 7 oznak, że jesteś jedną z nich.

Empatia jest kluczowym elementem inteligencji społecznej. Empatyczni ludzie potrafią słuchać, współczuć i są życzliwi dla ludzi, niezależnie od tego, jak bardzo się od nich różnią. Jednak nadmiernie wykształcona empatia – czyli bez zdrowego dystansu – może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeśli kilka poniższych stwierdzeń brzmi znajomo, to znak, żeby zadbać o higienę umysłową w/po kontakcie z innymi. Podpowiadamy jak to zrobić.

Wyczuwasz to, co czują inni

Jeżeli masz poczucie, że doskonale wiesz, jak się czuje osoba siedząca obok Ciebie – lecz nie jest to efekt analitycznego rozumowania, a raczej odczucia na poziomie ciała i intuicji – bardzo możliwe, że cechuje Cię wysoki poziom empatii. Ta wyjątkowa właściwość sprawia, że bliskie Ci osoby nie muszą mówić wprost, że czymś się martwią – Ty po prostu to wiesz. Dzięki temu potrafisz być pomocny i troskliwy, nawet wówczas gdy druga osoba milczy. Pamiętaj jednak, że nie każdy oczekuje pomocy. Czasem najbardziej pomocna bywa cisza i przestrzeń. Zamiast wchodzić w scenariusz „pokrzywdzony-ratownik”, postaraj się zrobić miejsce na uczucia innych i pozwól im na pełne ich doświadczenie. Jeśli ktoś będzie potrzebował rady czy wsparcia, z pewnością się do Ciebie zgłosi.

Przejmujesz emocje innych osób

To częsta i bardzo trudna sytuacja dla osób wrażliwych i wysoko empatycznych. Przejmowanie cudzych emocji lub inaczej, dostrajanie się do nich powoduje, że oprócz własnych nie zawsze łatwych w odbiorze emocji, doświadczamy również cudzych. To może wyczerpywać i stresować. Jeżeli po spotkaniu z drugim człowiekiem czujesz się przemęczony lub psychicznie rozbity, bardzo możliwe, że dostroiłeś się do cudzych emocji. Aby sobie pomóc, konieczne będzie zadbanie o siebie oraz duża doza życzliwości dla tego, co czujesz w danym momencie. Pomóc może medytacja, cisza lub spacer po lesie.

Znajomi dzielą się z Tobą sekretami

Czy zdarza Ci się, że nawet nowo poznane osoby dzielą się z Tobą bardzo intymnymi szczegółami ze swojego życia? Niejednokrotnie pewnie słyszałeś, że zwykle im się to nie zdarza, ale przy Tobie poczuli dużo otwartości i zaufania. Osoby wysoko empatyczne mają zdolność otwierania innych, potrafią przy tym słuchać bez oceniania czy dawania rad, dlatego świetnie sprawdzają się w roli terapeutów czy lekarzy.

Wyczuwasz energię miejsc i ludzi

Wchodzisz do pokoju pełnego ludzi i od razu wiesz, czy chcesz tam być, czy nie? Empaci zwykle są bardzo wrażliwi na subtelną energię, która panuje w danym miejscu czy grupie. To dlatego zdarza im się wychodzić przed czasem lub rezygnować z wyjścia na jakieś wydarzenie. Intuicja często podpowiada im, że będzie to kosztowało zbyt wiele cennej energii. Nie bój się mówić „nie”. Szacunek dla własnych emocji i odwaga, by odmówić pomocy, są skutecznym antidotum na psychiczne wyczerpanie.

Potrafisz zrozumieć ludzi oraz ich problemy

Jedną z podstawowych cech osób empatycznych jest umiejętność rozumienia emocji innych osób. Potrafią nie tylko wczuć się w emocje czy nastrój bliskiej osoby, ale również zrozumieć ich motywy czy punkt widzenia, który jest całkowicie odmienny od ich własnego. Dzięki tej właściwości bardzo łatwo nawiązują relacje z nowo poznanymi osobami – cechuje ich bowiem nieocenianie i łagodność. Nie krytykują i nie wydają ocen, a to bardzo rzadkie i cenne umiejętności w dzisiejszym świecie.

Unikasz przemocy i hałasu – również w filmach

To cecha typowa dla osób nazywanych powszechnie WWO, czyli wysoko wrażliwymi. Hałas czy akty przemocy, nawet jeśli stanowią wyłącznie tło dla filmowej opowieści, mogą być zbyt przytłaczające. Osoby empatyczne łatwo ulegają przebodźcowaniu. Ich zmysły są wyostrzone i łatwo o nadmierną stymulację, które podwyższa poziom doświadczanych emocji. Obejrzenie wiadomości telewizyjnych, zbyt agresywna muzyka z głośników czy wulgarny krzyk na ulicy mogą wywołać prawdziwą lawinę emocji, a tym samym pozbawić energii. Jeśli masz podobnie, pamiętaj o zasadzie „małych dawek”. Jeśli decydujesz się na kino akcji z przyjaciółmi albo głośny koncert w hali pełnej ludzi, pamiętaj, aby potem dać sobie trochę czasu na regenerację. Dwa spotkania towarzyskie, dzień po dniu nie będą najlepszym pomysłem.

Sprawiedliwy mediator

Znajomi lubią Ci przypisywać rolę adwokata lub dyplomatycznego mediatora? To dlatego, że potrafisz wczuwać się w emocje drugich osób. Często bywasz rozjemcą w sytuacjach konfliktów międzyludzkich, bo rozumiesz, co nimi kieruje i potrafisz tak poprowadzić konwersację, aby każdy z przeciwników znalazł rozwiązanie – dobre zarówno dla siebie, jak i dla ogółu. Jeśli często pełnisz funkcję mediatora, pamiętaj, że nie zawsze musisz się na to zgadzać. Jeśli uważasz, że atmosfera lub konflikt są zbyt zaognione, możesz w pierwszej kolejności zadbać o siebie i swoje emocje – odmówić albo poprosić o powrócenie do tematu za jakiś czas, gdy emocje każdej ze stron opadną.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: natemat.pl

One thought on “Wyczuwasz cudze emocje? Oto 7 oznak, że jesteś empatą

Dodaj komentarz