fbpx

Pierwsze dziecko w Polsce po udanej nowatorskiej operacji rozszczepu kręgosłupa w łonie matki przyszło na świat

Karolina waży 2 kg i urodziła się w 31. tygodniu ciąży, ale jeszcze przed narodzinami przeszła skomplikowaną operację. Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podjęli się naprawy ubytku ciągłości kręgosłupa płodu pionierską metodą fetoskopową. Wykonanie zabiegu było możliwe dzięki Fundacji Polsat, która sfinansowała sprzęt potrzebny do jego wykonania i szkolenie lekarzy w Niemczech.

– Dziecko jest żywotne i rusza nóżkami. To był efekt, na który wszyscy czekaliśmy – powiedział Polsat News prof. Mirosław Wielgoś z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pomysłodawca przeprowadzenia operacji.

Rana pooperacyjna (łata chroniąca kręgosłup w łonie matki) po porodzie ma wrosnąć w skórę dziecka.

Operację rozszczepu kręgosłupa w łonie matki lekarze wykonali w 25. tygodniu ciąży. Zabieg tego typu nie wymaga otwierania jamy macicy, ale nakłucia w niej trzech otworów.

Dzięki temu lekarze mogą odpompować wody płodowe (uzyskując lepszą widoczność) i wyciąć fragmenty nieprawidłowej tkanki.

Zabieg jest mniej inwazyjny niż tradycyjna metoda, ale technicznie trudny – igła, którą wykonuje się szycie, ma tylko 13 mm.

Rozszczep kręgosłupa powstaje we wczesnym etapie życia płodowego dziecka, w pierwszym trymestrze, a najczęściej już w trzecim tygodniu ciąży. Uszkodzenie jest wynikiem nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego i zdarza się raz na dwa tysiące ciąż.

Zamknięcie przepukliny w życiu płodowym daje dziecku szansę na całkowitą lub częściową sprawność ruchową i kontrolę nad wypróżnianiem.

Leczenie tego schorzenia płodu polega na zamknięciu przepukliny, aby nie narażać rdzenia kręgowego i nerwów na działanie środowiska zewnętrznego, głównie płynów owodniowych (wód płodowych).

 

Czytaj więcej na: polsatnews.pl

Foto: pixabay (zdjęcie poglądowe)

Dodaj komentarz