fbpx

W święto Bożego Ciała nie wycinajmy młodych brzózek. Po uroczystości one trafią na śmietnik

Już za dwa dni ważne w tradycji chrześcijańskiej święto Bożego Ciała. Wierni wyjdą na ulice polskich miast, żeby zamanifestować swoją wiarę. Barwnym procesjom towarzyszyć będą pieczołowicie przygotowywane ołtarze na trasie przemarszu procesji. Zwykle ozdabiane są one kwiatami, dewocjonaliami oraz… młodymi brzozami.

A może biorąc pod uwagę prowadzone obecnie kampanie w obronie drzew i ich roli w naszym ekosystemie oraz nagłaśniane kwestie klimatyczne warto odstąpić od tradycyjnego dekorowania ołtarzy brzózkami?

Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość kościołów w Polsce i mnożąc to wszystko razy 8 (po dwa drzewka do każdego z czterech ołtarzy) otrzymamy ogromną ilość wyciętych młodych brzózek, które zaraz po uroczystości trafią na śmietnik.

Wierzymy że organizatorzy procesji i twórcy ołtarzy znajdą kreatywny sposób na godne przygotowanie wszystkich miejsc bez niepotrzebnego wycinania drzew, których wszyscy bardzo potrzebujemy.

Co sądzicie o takim podejściu?

4 thoughts on “W święto Bożego Ciała nie wycinajmy młodych brzózek. Po uroczystości one trafią na śmietnik

 • 18 czerwca 2019 at 17:50
  Permalink

  O tak, to wspaniała idea! Niestety, czasem mam wrażenie, że zdanie „czyńcie sobie ziemię poddaną” zyskuje interpretację „chłop żywemu nie przepuści”. To by było na tyle z obserwacji polskich terenów przykościelnych i cmentarzy….

  Reply
 • 18 czerwca 2019 at 20:15
  Permalink

  Kolejna hiperpoprawność.
  „Nie wycinajmy choinek”; „Nie wycinajmy drzew zarobaczonych”; „Nie wycinajmy brzózek”…
  Jako leśnik z wykształcenia (i mimo wszystko – z elementarnym doświadczeniem praktycznym) wyjaśniam:
  Brzoza w wielu środowiskach leśnych funkcjonuje jako chwast. Jest rutynowo usuwana z tych miejsc, gdzie ogranicza rozwój cenniejszych gatunków drzew – np. na uprawach leśnych – i bywa usuwana podczas kolejnych cięć selekcyjnych, czyszczeń i trzebieży.
  I to dobrze, jeśli można takie młode drzewka wykorzystać w pięknym i szlachetnym celu.

  Reply
 • 20 czerwca 2019 at 12:35
  Permalink

  PS Mówienie o „kreatywnych sposobach” dekorowania uroczystości świątecznych dowodzi niemałej lekkomyślności. Nawet jeśli gałązki brzózek czy choinek trafiają na śmietnik, to nie ma w tym absolutnie nic złego ani dla człowieka, ani dla przyrody. Natomiast „kreatywne pomysły” – to głównie plastikowo-metalowe gadżety parodiujące choinki czy girlandy. I plastikowe „kwiaty” na cmentarzach oraz w setkach innych miejsc. To z tym trzeba walczyć, ludzie kochani. A wykorzystywanie naturalnych choinek, które w 90% zostały wyhodowane na leśnych „grządkach” (zwykle w miejscach, w których normalnych dużych drzew nie może być, np. pod przewodami elektrycznymi) jest dokładnie tym sam, czym jest wykorzystywanie w gospodarstwach domowych szparagów, kapusty czy kapusty. Zbiorów rzepaku nikt normalny nie nazywa barbarzyństwem.

  Reply

Dodaj komentarz