fbpx

Pierwsze na świecie sanktuarium dla delfinów uratowanych z niewoli powstało na greckiej wyspie Lipsi

Pierwsze na świecie sanktuarium dla delfinów uratowanych z niewoli zostało założone przez Archipelagos Institute of Marine Conservation. Sanktuarium jest położone w niewielkiej zatoce na północnej stronie wyspy Lipsi, a jego celem jest zaoferowanie schronienia osieroconym, rannym i uratowanym z niewoli delfinom. „Zdecydowaliśmy się stworzyć pierwszy na świecie morski rezerwat życia na Morzu Egejskim, chcieliśmy osiągnąć ten wielki cel, jednocześnie honorując nasze greckie dziedzictwo kulturowe. Grecja była pierwszym krajem, który ponad 2500 lat temu chronił delfiny prawem!” – Dyrektor ds. Badań Archipelagos Marine Protection Institute, Anastasia Miliou.

Wykorzystywanie delfinów do celów komercyjnych oraz rozrywkowych dla dzieci i dorosłych jest krytykowane przez organizacje ekologiczne na całym świecie. Jednak prawo międzynarodowe zabrania uwalniania delfinów na otwartym morzu. Archipelagos Institute postanowił zaoferować jednak sensowne rozwiązanie. Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań instytut wybrał wąską zatokę Vroulii, aby stworzyć tam sanktuarium, do którego mogłyby być transportowane niegdyś więzione delfiny. Pod nadzorem i w bezpiecznym otoczeniu delfiny będą mogły odzyskać instynkt łowcy, aby później można je było uwolnić do środowiska naturalnego.

„Obecnie w niewoli na całym świecie pozostaje około 2913 delfinów. Chcemy, żeby wszystkie zostały wypuszczone, ponieważ naukowo udowodniono, że mają tak wysoki poziom inteligencji, że cierpią w niewoli, wyjaśnia Miliou, podkreślając, że Sanktuarium Morza Egejskiego w Lipsi będzie służyć jako prototyp aby rozwijać inne tego typu ośrodki w każdym zakątku planety”.

Źródło: greecehighdefinition.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz