fbpx

Uczelnia we Wrocławiu zezwala na przyprowadzanie psów i kotów

Osoby uczące się oraz pracujące na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, nie muszą już zostawiać w domu swoich ulubionych czworonogów. Decyzja rektora umożliwia im zabieranie psów i kotów na zajęcia oraz do pracy. Jest jednak kilka zastrzeżeń – zwierzęta nie mogą wchodzić do laboratoriów, w szczególności tych z substancjami chemicznymi, i muszą być na smyczy w miejscach ogólnodostępnych. Dodatkowo powinny być zdrowe i zaszczepione.

Ekologiczne podejście do pracy i nauki

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Jarosław Bosy, podkreśla eko-charakter tej inicjatywy: “Chcemy być przykładem uczelni przyjaznej dla środowiska i ludzi. Jeśli pracownikom i studentom zależy na dojeżdżaniu rowerem, tworzymy odpowiednie warunki, takie jak rowerownie. Jeśli pragną oni przyprowadzać ze sobą swoje zwierzęta, nie widzimy przeszkód, by umożliwić im to”.

Jednakże istnieją pewne wymagania dotyczące przynoszenia zwierząt. Te muszą być zdrowe, zaszczepione i nie stanowić zagrożenia. Zabronione jest również przynoszenie ich do laboratoriów i innych miejsc, gdzie przechowywane są substancje chemiczne. Dodatkowo opiekunowie muszą zadbać o porządek po swoich zwierzętach – zwraca uwagę kanclerz uczelni, Wioletta Fałowska.

Korzyści z obecności zwierząt w miejscu pracy

Istnieje wiele badań potwierdzających pozytywny wpływ obecności zwierząt w miejscu pracy na samopoczucie ludzi. Eksperci zwracają uwagę, że zwierzęta obniżają poziom stresu, zapobiegają wypaleniu zawodowemu i zwiększają satysfakcję z pracy. Krótkie przerwy na spacer z psem to świetny sposób na regenerację.

Dr Anna Budny-Walczak z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt UPWr, specjalistka w dziedzinie dogoterapii, dodaje: “Psy są doskonałym wsparciem nie tylko dla swoich właścicieli, ale i dla innych osób na uczelni. Jesteśmy idealnym miejscem do wdrożenia takiego rozwiązania”.

Wielu pracowników i studentów jest zadowolonych z tej decyzji. Isabelle Sigrist, jedna z pracownic uczelni, mówi: “To wspaniałe rozwiązanie! Dzięki temu nie muszę martwić się o mojego Karmelka, który nie lubi być sam. Zwierzęta w miejscu pracy dodają pozytywnej energii i poprawiają nastrój”.

One thought on “Uczelnia we Wrocławiu zezwala na przyprowadzanie psów i kotów

  • 20 października 2023 at 14:35
    Permalink

    Cudowna wiadomość. Świat zmienia się na lepsze!

    Reply

Dodaj komentarz