fbpx

Polki Mistrzyniami Świata w dekoracji cukierniczej!

Jest powód do dumy dla miłośników słodkości z Polski! Dwie zdolne przedstawicielki naszego kraju — współpracujące ze sobą artystki, udekorowały drogę do złotego medalu, uczyniwszy Polskę Mistrzem Świata w dekoracji tortów. Wydarzenie to, odbywające się w Mediolanie, jest uważane za najważniejszą imprezę w świecie cukiernictwa, przyciągając mistrzów tego rzemiosła z całego świata.

Artystki, które dumnie reprezentowały Polskę na tym prestiżowym konkursie, to nie kto inny, jak dynamiczny duet: Angelika Chwyć i Renata Martyna. Ich talent, zaangażowanie i umiejętności przyniosły Polsce kolejny tytuł mistrza w tej kategorii.

Co sprawiło, że ich prace wyróżniły się spośród innych? W końcu rywalizacja była ogromna. Ekipy z takich krajów jak Chiny, Japonia, Malezja, Stany Zjednoczone, Włochy czy Belgia przyjechały z nadzieją zdobycia złotego medalu. Niemniej jednak to Polska przodowała w tym wyścigu, dzięki niezwykłej kreatywności, precyzji i pasji Renaty i Martyny.

Dekoracja tortów jest sztuką, która wymaga nie tylko zdolności manualnych, ale także wrażliwości artystycznej, umiejętności organizacji pracy i kreatywnego myślenia. Renata i Martyna pokazały, że Polska ma niesamowity potencjał w tej dziedzinie i jesteśmy w stanie rywalizować z najlepszymi na świecie.

Otrzymawszy wiadomość o tym sukcesie, społeczność cukiernicza i fani słodkości z Polski wyrażali swoją dumę i radość w mediach społecznościowych, świętując sukces naszych reprezentantek. Ten medal nie jest tylko dowodem na umiejętności Renaty i Martyny, ale także świadczy o rosnącej pozycji Polski w międzynarodowej społeczności cukierniczej.

Gratulujemy Renacie i Martynie za ich osiągnięcie i życzymy im dalszych sukcesów w przyszłości. Ten złoty medal świadczy o ich niesamowitym talencie i determinacji, a także podnosi renomę polskiego cukiernictwa na świecie.

Laureatki o sobie mówią tak:

Pragniemy przedstawić tort pokazujący różnorodność polskiej muzyki i gatunki muzyczne, które są nam najbliższe.

Osobiście odnajdujemy siebie w różnych stylach muzycznych, więc Nasze Inspiracje prezentujemy jako 4 żywioły. Dla nas muzyka to nie tylko dźwięki instrumentów czy głosu — to wszystko, co nas otacza. To skrzypiące pod nogami gałęzie czy liście, to szum fal i dźwięk padającego deszczu. To trzaskający iskrami ogień i szum wiatru w wysokich polskich górach. Są fantastyczne inspiracje dla polskich muzyków.

W naszym torcie nie ma granic pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. Nie ma granic pomiędzy rzeczywistością a fantazją. Nawet niebo nie jest limitem — muzyka i jej piękno burzy wszystkie granice i jest ponadczasowa.

Ziemia- czyli podstawa jest nie tylko bazą tortu — jest pełna symboli metaforycznych ale także tych dosłownych — muzycznych. Główną inspiracją jest muzyka klasyczna i romantyzm w Polsce. Cała dolna część to coś w rodzaju korzeni i pierwotnych inspiracji. Mamy tu Chopina i jego muzę Delfinę , która obserwuje swoją sympatię. Fortepian Fryderyka zdaje się rozpadać, neutralizować, zamieniać w wodę, która tworzy falę. Fala, która niesie dźwięki kolejnym pokoleniom. Harfistka gra na wodnych strunach — to również symbol, Jest to zaznaczenie obecności muzyki relaksacyjnej wywodzące się między innymi z muzyki klasycznej i dźwięków natury.

 

Kolejny żywioł to woda. Ta część tortu inspirowana jest letnimi festiwalami w Polsce i przede wszystkim popową muzyką rozrywkową. Plaża, piasek, podwodne ściany i fale, które unoszą instrumenty — to porównanie do fal noszących dźwięk. Mandala stworzona z symetrycznych wzorów to symbol pięknie zaprojektowanych scen i telebimów, które wyświetlają efektowne  symetryczne wzory. To również bardzo ważny element naszej twórczości cukierniczej. Dzięki muzyce dajemy ponieść się fantazji kolorowych wzorów mandali i kalejdoskopu. Na wodnym piętrze znajdują się 3 postacie, które ubrałyśmy w przezroczystość wody.

Ogień to muzyka rockowa — skupiłyśmy się na nieco lżejszym wydania muzyki rockowej, jednej postaci i wystawie gitar. Głównym elementem jest fantazyjna gitara pokryta “bursztynem”. W naszej wizji ogień łączy się z wodą za pomocą kamieni imitujących ognisty bursztyn.

 

Góra naszego tort to rozbudowana część żywiołu powietrza – nazwałyśmy go „wiatrem” – bo jest bardziej dźwięczny. Inspiracją jest Polska muzyka góralska i folkowa. Mamy tu charakterystyczne izby góralskie w 4 odsłonach. Każdy, kto choć raz był w Polskich górach wie, że pomieszczenia góralskich chat są wypełnione muzyką od pokoleń.  Jest też przekładka ozdobiona kwiatami tworzącymi wianek. Na szczycie tortu natomiast znajduje się muzykalna góralska para ślubna. Kobieta ma nałożona chustę, która rozwiana wiatrem niesie dźwięki po całym świecie.

Inspiracje zbierałyśmy od 2022 roku, a sam projekt powstał na początku tego roku. Ja projektowałam wizualną cześć pokazowego tortu, a Renata wraz z cukiernią Sowa projektowała smak i wygląd przekroju tortu do degustacji. Od pierwszych szkiców w obu częściach nastąpiło kilka zmian i nad tym czuwałyśmy wspólnie.

Podzieliłyśmy się praca nad tortem pokazowym. Całość składałyśmy w Żorach w pracowni Renaty, dlatego Renata zajęła się m.in. dużymi statecznymi elementami takimi jak fasada i największe okrągłe piętro. Mogła także zrealizować jedno ze swoich artystycznych marzeń i wykonała efektowną wersję bardzo precyzyjnych wnętrz chaty góralskiej, którą od spodu wypełniła kwiatami. Podstawę zrobiłyśmy wspólnie. Ja uzupełniłam tort figurkami i otaczającymi je dodatkami, a także wykonałam „wodne” piętro inspirowane polskimi letnimi festiwalami. Zadbałam również o to, by nie zabrakło akcentów w postaci instrumentów muzycznych.

Warto podkreślić, że nuty widniejące na czerwonym piętrze Renata w całości napisała ręcznie.

Po ogromnym sukcesie Jowity Woszczyńskiej, która wygrała Mistrzostwa Świata w poprzedniej edycji, poprzeczka zawieszona została bardzo wysoko. Wiedziałyśmy, że używając podobnych technik, chcemy zrobić to zupełnie inaczej. Tak zrodził się pomysł, aby piernik wykorzystać nie tylko do zrobienia lukrowanych ciastek, ale na przykład do wykonania postaci. Tak powstała figurka Chopina. Frak Fryderyka jest w całości wykonany z piernika i wypiekany w kilku etapach.

Dodaj komentarz