fbpx

Wikingami byli także… Polacy? Potwierdza to sensacyjne odkrycie duńskich naukowców

Wiele mitów i legend krąży na temat walecznych wikingów. Od lat pojawiają się mile łechcące naszą narodową dumę przypuszczenia, że wśród nich mogli być także Polacy, czy przodkowie Polaków, bowiem mówienie w tamtych czasach (X wiek) o narodowej tożsamości jest oczywiście nieco na wyrost. Oto mamy jednak mocne dowody na to, że coś jest na rzeczy, jeśli chodzi o “polskich wikingów”.

Archeolodzy z duńskiego Uniwersytetu w Aarhus w ramach międzynarodowych badań udowodnili, że duża część wojsk wikingów służących pod rozkazami duńskiego władcy Haralda Blatanda (Harald Sinozęby) była cudzoziemcami, w tym pochodzącymi z obszarów tworzącego się w X wieku polskiego królestwa.

Dzieje Haralda Blatanda, króla Danii, a także Norwegii, to zwłaszcza dla Duńczyków powód do narodowej dumy. Uważano dotąd, że to za czasów jego panowania armia wikingów składała się głównie z Duńczyków, ale archeolodzy z Uniwersytetu Aarhus analizując szkielety odnalezione w grobach znajdujących się okolicy słynnej twierdzy w Trelleborgu, doszli do wniosku, że wielu wojowników – może nawet więcej niż połowa – było cudzoziemcami.

Wyniki tego sensacyjnego odkrycia opublikowało niedawno angielskie czasopismo “Antiquity”, jeden z najbardziej prestiżowych magazynów archeologicznych na świecie.

 

Czytaj więcej na: wsensie.pl

Tłumaczenie: Robert Bytner

Foto: Uniwersytet Aarhus

One thought on “Wikingami byli także… Polacy? Potwierdza to sensacyjne odkrycie duńskich naukowców

  • 29 kwietnia 2018 at 18:45
    Permalink

    To wspaniale że Prapolacy też palili, gwałcili i rabowali z wikingami! Cudowna wiadomość!

    Reply

Dodaj komentarz