fbpx

Wykrywanie raka za pomocą oddechu? To może być prawdziwy przełom

1

Naukowcy poczynili kolejny ogromny krok w rozwoju medycyny. Stworzyli urządzenie, które jest w stanie wykrywać groźne choroby za pomocą badania oddechu. Do tego ma ono bardzo wysoką skuteczność!

Do opracowania tej technologii sprzętu przyczynił się zespół naukowców z Technion-Israel Institute of Technology, pracujący pod przewodnictwem profesora Hossama Haicka.

Urządzenie nazywające się Na-Nose pozwala na wykrycie w oddechu tzw. biomarkerów, czyli śladów choroby. Co ciekawe, Na-Nose ma bardzo dużą skuteczność jak na tak innowacyjne urządzenie i osiągnęło ono aż 86% sprawdzalności.

Urządzenie to spowodowałoby wzrost wyleczalności raka płuc z 10 do 70 procent przypadków. Urządzenie wykrywa również inne nowotwory, oraz takiej choroby jak choroba Parkinsona, Leśniowskiego-Crohna i dysfunkcje nerek.

W najbliższym czasie naukowcy z Izraela planują dopracować swoją technologię. Chcą oni, aby badanie można było wykonywać za pomocą smartfona. Sniffphone miałby wykrywać chorobę podczas rozmowy telefonicznej, a dzięki szybkiej diagnozie leczenie mogłoby zostać rozpoczęte już w początkowym stadium choroby.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Dodaj komentarz