fbpx

Spotkałeś dzikie zwierzę? Oto jak postępować!

Spotkałeś w lesie dzikie zwierzę? Uciekać czy zastygnąć w bezruchu? Jak postąpić w przypadku spotkania małych zwierząt, a jak w przypadku tych większych? Oto kilka cennych porad, które mogą uratować zdrowie, a czasem życie.

Pierwsza podstawowa zasada obowiązującą podczas wędrówki brzmi – nie dokarmiaj i nie dotykaj – lecz natychmiast się wycofaj z terenu, na którym są nieoswojone zwierzęta. Większość dzikich zwierząt – sarny, zające, lisy, wilki i dziki – wcale nie mają ochoty na spotkanie z człowiekiem, co nie oznacza, że nie będą atakować. Jeśli poczują zagrożenie albo będą niepokojone przez psy, mogą stanowić poważne zagrożenie i zaatakować również człowieka.

Inną ważną zasadą jest – nie śmiecić. Jeśli obozujesz w lesie albo szukasz jagód czy grzybów, nie zostawiaj w lesie resztek jedzenia. Większość z tego, co zjada człowiek nie nadaje się do spożycia dla dzikich zwierząt – może to spowodować zatrucie, a nawet śmierć zwierzęcia. Poza tym warto pamiętać, że nieoswojone zwierzęta szybko przyzwyczają się do łatwej zdobyczy – w efekcie czego mogą zacząć podchodzić coraz bliżej osiedli – jest to typowe zachowanie dla dzików, które regularne pojawiają się na miejskich osiedlach w pobliżu lasu.

Dziki

Jeśli wędrujesz po lesie, ale zdarza ci się iść na przełaj, lub zgubić drogę, warto byś pamiętał, że kępa świerków w sosnowym lesie może być legowiskiem dzików z młodymi. Pamiętaj, aby natychmiast zejść dzikowi z drogi – nie dokarmiaj, nie rób zdjęć – a psa bezwarunkowo weź na smycz. Zaatakowany lub poirytowany dzik może zacząć biec w twoją stronę. Dorosły dzik waży 100-300 kg, a jego 20-cm szable są ostre jak brzytwa – w starciu z nim będziesz miał niewielkie szanse. Najlepszym schronieniem będzie drzewo, samochód lub inna zamknięta przestrzeń.

Wilki

Wbrew powszechnym mitom to bardzo pokojowe zwierzęta. Z reguły poruszają się w stadzie i natychmiastowo uciekają na widok dwunożnej istoty. Jeśli jednak spotkasz pojedynczego osobnika kieruj się następującymi zasadami: nie patrz w oczy, nie rób gwałtownych ruchów, nie biegnij, ale wycofuj się tyłem. Jeśli napotkany wilk nie będzie się wycofywał sam z siebie może to oznaczać, że masz do czynienia z młodym wilczkiem – ciekawość może zaburzać jego naturalne instynkty. Bez obaw. Jeśli nie będzie prowokowany zostawi cię w spokoju.

Sarny i koziołki

Choć wyglądają jak okazy ciepła i łagodności – w obronie młodych mogą agresywnie zaatakować. Sarny z natury są płochliwe, a ich niezwykła prędkość jest główną linią obrony w razie napotkanego zagrożenia. Zdarzają się jednak przykre wyjątki – jeśli człowiek naruszy ich terytorium mogą przejść do ataku. Koziołki mają krótkie wyrostki, które mogą natychmiastowo zadać głęboką ranę.

Zające

Czytaliście „Wodnikowe Wzgórze”? Choć to lektura dla dzieci i młodzieży – efekt niezwykłej fantazji Richarda Adamsa – wiele rzeczy jest prawdziwych. Zające faktycznie mogą poszarpać przeciwnika i dotkliwie go „pobić”. Jeśli spotkasz na łące zająca, daj mu uciec – nie dokarmiaj go i nie podchodź. Jeśli widzisz młode pozostawione bez opieki – w żadnym wypadku nie zabieraj go ze sobą. Choć zając sam z siebie nie jest zagrożeniem, to jednak schwytany za uszy lub zaskoczony przez spotkanie z człowiekiem może być agresywny – broni się drapiąc i zadając rany szarpane. To, że zając siedzi w trawie w całkowitym bezruchu nie oznacza, że ma ochotę na spotkanie z człowiekiem – to raczej ostrzeżenie, abyś nie podchodził zbyt blisko.

Lisy

Łatwość zdobywania pokarmu na obszarach miejskich sprawia, że widujemy je coraz częściej w wielkich miastach. Przechadzają się chodnikami lub ulicą nie zważając na takie zagrożenie jak nadjeżdżające samochody. Na widok człowieka, każdy zdrowy lis ucieka. Jeśli jednak podchodzi do ciebie – nie jest płochliwy, ale ciekawy – miej się na baczności. Może to oznaczać, że jest nosicielem groźnej wścieklizny. Chore osobniki mogą atakować zwierzęta podobnych rozmiarów. Jeśli jesteś na spacerze z psem i napotkacie lisa w lesie – natychmiastowo odejdź w przeciwnym kierunku.

Żmije

Wbrew pozorom nie są groźne ani skłonne do kąsania czy wstrzykiwania jadu. Takie sytuacje – choć opisywane nagminnie – zdarzają się jednak bardzo rzadko. Jad jest substancją, która pozwala żmijom zdobywać pożywienie – mając jego niedostatek skazałyby się na głód, w skrajnych przypadkach – śmierć głodową. Prędzej będą syczeć i uciekną niż zaatakują – chyba że znajdą się w pułapce. Żmije wyczuwają wibracje kroków na długo, zanim człowiek znajdzie się w pobliżu. Jeśli jednak zobaczysz przy swojej stopie wijące się zwierzę, nie rób gwałtownych ruchów i poczekaj aż żmija odejdzie.

Łosie

Choć są rzadko spotykane, warto wspomnieć o kilku ważnych zasadach postępowania w przypadku zaskoczenia zwierzaka na jego terytorium. Jeśli łoś będzie chciał zaatakować poznasz to po zmianie w jego ciele – opuszczona głowa, położne uszy i najeżona sierść na grzbiecie, a także powolne zbliżanie się w twoim kierunku będą wyraźnym sygnałem do ataku. W takim wypadku należy jak najszybciej uciec, klucząc po otwartej przestrzeni zygzakiem. W pierwszej kolejności należy szukać schronienia wśród drzew albo w samochodzie. Kluczenie daje człowiekowi przewagę nad szybkim, ale mało zwinnym łosiu.

TUTAJ przeczytasz inne, ciekawe historie o dzikich zwierzętach.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Styl życia onet.pl

 

 

 

One thought on “Spotkałeś dzikie zwierzę? Oto jak postępować!

Dodaj komentarz