fbpx

W Polsce powstał „emocjonalny SOR”, który bezpłatnie pomaga dzieciom

Ania miała 5 lat, gdy spróbowała popełnić samobójstwo. Uczęszczała do przedszkola i była członkiem grupy średniaków. Czuła się tak źle, że chciała udusić się swoimi rajstopami. Kryzysowy Oddział Ratunkowy w Warszawie oferuje pomoc dzieciom, które tego potrzebują. — Ustawa zabrania nam udzielania pomocy psychologicznej, ale nikt nie zabrania nam rozmowy — stwierdziła psycholog i prezes Fundacji.

Kasia zwróciła się o pomoc w dniu swoich 18-tych urodzin. Od kilku lat doświadczała myśli samobójczych. Wielokrotnie prosiła swoich rodziców o możliwość odbycia terapii, jednak nie uzyskała zgody. Rodzice Tomka zauważyli, że ich syn zmaga się z trudnymi problemami i rozpoczęli poszukiwania pomocy, jednak ze względu na długie kolejki nie byli w stanie skonsultować się z psychologiem. To historie takie jak ta, spowodowały utworzenie przez Fundację Zobacz Jestem Kryzysowego Oddziału Ratunkowego w Warszawie, w którym dzieci i młodzież mogą otrzymać bezpłatną pomoc.

Z raportu UNICEF, opublikowanego w 2021 roku wynika, że aż jedno na siedem dzieci na świecie zmaga się z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Oznacza to, że w Polsce specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje 630 tys. dzieci. Niestety, liczba zarejestrowanych psychiatrów dzieci i młodzieży w Polsce wynosi jedynie 453, co oznacza, że na jednego psychiatrę przypada około 1300 pacjentów.

Dodatkowym problemem są długie terminy oczekiwania na wizytę u specjalisty. Na pierwszą wolną wizytę w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie trzeba czekać do czerwca 2023 roku, a na wizytę u psychiatry dziecięcego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie do lipca 2024 roku. Nie można jednak czekać, gdy dziecko potrzebuje pomocy. Prywatna wizyta u psychiatry dziecięcego w Warszawie może kosztować od 250 do 500 zł, co nie jest dostępne dla wszystkich rodzin.

W odpowiedzi na problem powstał Kryzysowy Oddział Ratunkowy

Kryzysowy Oddział Ratunkowy, powołany przez Fundację Zobacz Jestem, to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na pomoc w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Od 4 lutego, Oddział działa na Dobrej 5 w Warszawie, oferując swoją pomoc wszystkim, którzy tego potrzebują. Wszystko po to, by pomagać dzieciom i młodzieży w trudnych sytuacjach i wspierać ich w powrocie do zdrowia psychicznego.

— Ponieważ w Polsce obowiązuje prawo, według którego osoby do osiemnastego roku życia nie mogą otrzymywać pomocy bez zgody rodzica albo opiekuna prawnego, a w samej Warszawie tylko w zeszłym roku 55 osób w wieku od 6 do 24 roku życia dokonało samobójstwa, stwierdziliśmy, że otworzymy takie miejsce, do którego dzieci i młodzież będą mogli przyjść bez czekania. Zastaną tam kogoś, z kim będą mogli porozmawiać. Nazwaliśmy to kryzysowym oddziałem ratunkowym, emocjonalnym SOR-em i będziemy się starali jak najdłużej w ciągu dnia być otwarci i gotowi do pomocy — tłumaczy Danuta Wieczorkiewicz, psycholog i prezes Fundacji.

Kryzysowy Oddział Ratunkowy to miejsce, gdzie młodzi ludzie znajdą zrozumienie i wsparcie, niezależnie od tego, jaki jest ich problem. Wszyscy pracujący w oddziale specjaliści to wykwalifikowani psycholodzy, którzy wiedzą, jak pomagać w trudnych sytuacjach. Przestrzeń jest bezpieczna i dyskretna, a rozmowa z psychologiem odbywa się w pełnej prywatności.

Kryzysowy Oddział Ratunkowy to także światełko w tunelu dla młodych osób potrzebujących wsparcia. W wielu przypadkach wizyta w tym miejscu może być pierwszym krokiem do dalszej terapii, ale także do powrotu do zdrowia i równowagi. Jest to miejsce, do którego można przyjść bez wahania i w każdej chwili, gdy pojawi się potrzeba pomocy.

— Dzieci i młodzież będą mogły przyjść i porozmawiać. Napić się z nami herbaty. Ustawa zabrania nam udzielania pomocy psychologicznej, ale nikt nam nie zabroni rozmowy. Oczywiście celem tej rozmowy będzie interwencja, która sprawi, że dziecko ze swoim problemem trafi do rodziców, żeby mogło otrzymać fachową pomoc, czyli zgłosić się do psychiatry, a później na psychoterapię — podsumowuje Wieczorkiewicz.

Projekt można wesprzeć, przekazując zrzutkę: zrzutka.pl/86bdys

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego? Możesz zadzwonić tutaj:

  • 116 123 — bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14:00-22:00
  • 116 111 — bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108 — bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14:00-20:00
  • 800 121 212 — bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 — telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17:00-20:00
  • 22 594 91 00 — telefon, który prowadzi Forum Przeciw Depresji, czynny w każdą środę i czwartek w godz. 17:00-19:00
  • 800 70 2222 — linia dla osób w kryzysie psychicznym, czynna przez całą dobę
  • 800 08 02 22 — całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli czynna całą dobę
  • 22 270 11 65 — telefoniczne wsparcie dla osób doświadczających lęku. Można dzwonić we wtorki, środy i czwartki w godz. 18.00-21.00

Dodaj komentarz