fbpx

Bieżnia, która daje naturalne odczucia biegania

00045IZADBJOVBYW-C116-F4

Naukowcy i inżynierowie z Ohio State University proponują miłośnikom biegania na ruchomej bieżni bardziej naturalne doznania. Opatentowali urządzenie, które może przyspieszać i zwalniać w zależności od tempa biegu, wybranego przez ćwiczącą osobę. Jak piszą na łamach czasopisma „Medicine & Science in Sports and Exercise” bieganie na ich bieżni będzie też bezpieczniejsze.

Bieganie na ruchomej bieżni jest nudne i nie przypomina biegania w terenie miedzy innymi dlatego, że nie pozwala na płynną zmianę prędkości i dopasowywanie jej do swojego poziomu zmęczenia. Naukowcy z Ohio State University postanowili to zmienić i skonstruowali bieżnię, która sama dopasowuje się do tempa biegacza, który nie musi używać żadnych przycisków, aby zwolnić lub przyspieszyć.

Zautomatyzowana bieżnia używa sonaru, by precyzyjnie określić stan biegacza – jeśli zauważy, że zaczyna się przesuwać do przodu, zwiększa tempo przesuwania się taśmy, jeśli dostrzeże, że nie nadąża, zwolni. Taka bieżnia daje ćwiczącym wrażenie znacznie bliższe bieganiu w naturalnych warunkach, kiedy płynnie są w stanie zmienić tempo.

00045IYYGKK66DCL-C116-F4

Jak przekonuje współtwórca urządzenia, profesor Steven T. Devor, bieżnia pracuje płynnie i zapewnia bardzo naturalne doznania. Jest też bardzo bezpieczna, ponieważ reaguje nawet na gwałtowne zmiany prędkości biegacza. Dzięki niej nie sposób się przewrócić i potłuc. Sam sonar umieszczony jest z tyłu i rejestruje odległość od pleców biegacza. Urządzenie utrzymuje taką prędkość, aby biegacz zawsze pozostawał w środku długości bieżni.

Bieżnia przyda się nie tylko początkującym, ale także profesjonalnym sportowcom. Testy pokazały, że prowadzone z jej pomocą badania wydolności tlenowej, czyli zdolności wytrzymałościowych zawodnika pokazują wyniki o 4 do 7 procent lepsze, niż w przypadku tradycyjnych bieżni o z góry zadanych prędkościach. To oznacza, że z jej pomocą będzie można precyzyjniej dopasować normy treningowe.

Źródło: gizmag.com

Dodaj komentarz