fbpx

6-latka nudziła się podczas meczu, przypadkiem wykopała skamielinę liczącą 65 mln lat

6-letnia Naomi z Bend kibicowała swojej siostrze podczas meczu piłki nożnej. Nie była to jednak ulubiona przez nią forma spędzania czasu, dziewczynka bardzo się nudziła. Postanowiła więc oddać się bardziej interesującym zajęciom. W krzakach obok boiska zaczęła kopać w ziemi. W pewnym momencie natrafiła na nietypową skałę. Coś co przypominało jej mistyczny naszyjnik z bajki „Vaiana: Skarb oceanu”. 6- latka postanowiła zachować swoje znalezisko. Było to w październiku ubiegłego roku.

Po jakimś czasie rodzice Naomi zauważyli, że w skale znalezionej przez ich córkę jest coś wyjątkowego, postanowili więc zanieść ją do specjalisty. Okazało się, że to amonit – skamielina sprzed 65 milionów lat.

Greg Retallack, dyrektor zbiorów paleontologicznych w Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oregońskiego, powiedział w wywiadzie dla CNN, że skamieniałości amonitowe są powszechne, ale nie w Bend.

W niektórych rzadkich przypadkach amonity mogą osiągać wartość do 50 tys. USD. Chociaż skamieniałość Naomi nie jest naukowo istotna, jest nieoceniona pod innym względem, dla umysłu dziecka to niezwykle wartościowe znalezisko, wpływające pozytywnie na jego rozwój.

„Tak wszyscy zaczynamy” – powiedział Greg.

Kariera Retalcka jako paleontologa sięga około 60 lat wstecz. Miał 6 lat, kiedy znalazł swoją pierwszą skamieniałość – muszlę na plaży.

Nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, Naomi ma teraz 7 lat. Na razie jest szczęśliwa, że może zachować skamieniałość.
„Ona była zachwycona swoim odkryciem” – powiedział ojciec Vaughan. „Z pewnością jest jedyną osobą w naszej rodzinie, która dokonała takiego odkrycia.”

Retallack powiedział, że ma nadzieję zobaczyć kiedyś Naomi jako studenta paleontologii.

Źródło: edition.cnn.com

Dodaj komentarz