fbpx

Brazylia. Oddanie lasów w ręce rdzennej ludności powoduje ich odrodzenie

— Nasza praca pokazuje, że każdego roku po ustanowieniu praw formalnych do ziem ojczystych w brazylijskim Lesie Atlantyckim, rdzenni mieszkańcy powstrzymują ubytek lasów i poprawiają pokrycie drzewami — oświadczyła Rayna Benzeev, która kierowała badaniem podczas studiów doktoranckich na Uniwersytecie w Kolorado w Boulder.

Brazylijski Las Atlantycki, który ciągnie się przez ponad 1800 mil wzdłuż wybrzeża Brazylii, został mocno zdewastowany. Pozostało mniej niż 12 procent pierwotnego lasu. Tereny te często znajdują się na ziemiach rdzennej ludności.

Aby ocenić wpływ nadania rdzennej ludności prawa do ziemi, badanie wykorzystało obrazowanie satelitarne 129 terytoriów w lesie atlantyckim od 1985 do 2019 roku. Stwierdzono mniejszą degradację lasów i większą odnowę w 77 obszarach, na których rdzenne społeczności miały prawa do ziemi, w porównaniu z 52 obszarami, gdzie rdzenna ludność wciąż starała się o te prawa. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie PNAS Nexus.

— Te społeczności często mają silną motywację do ochrony i odtwarzania lasów — powiedział Peter Newton, badacz środowiskowy z Uniwersytetu w Kolorado i współautor badania.

— Instytucjonalne wsparcie i uznanie prawne może im pomóc w skuteczniejszej ochronie lasów — dodał Newton.

W ostatniej dekadzie proces nadawania prawa do ziemi został zatrzymany dla setek rdzennych społeczności. Tylko jedna z nich, objęta badaniem, otrzymała formalne prawa od 2012 roku.

— W ostatnich latach nastąpiła stagnacja w procesie udzielania prawa do ziemi, głównie z powodów politycznych — powiedział Benzeev.

— Właśnie dlatego regulacja prawna w tej kwestii jest tak ważna, gdyż ludzie zyskują wtedy autonomię terytorialną niezależnie od zmian politycznych w czasie — podsumował Benzeev.

Dodaj komentarz