fbpx

Ikigai, czyli wielki wpływ małych rzeczy na nasze życie. Oto japoński sekret długowieczności

Na japońskiej wyspie Okinawa mieszka największy odsetek ludzi, którzy przekroczyli setny rok życia. Z tego miejsca, wywodzi się filozofia Ikigai, która uważana jest za sekret długowieczności.

Nazwa Ikigai powstała z połączenia dwóch japońskich słów „iki” oznaczającego życie oraz „gai”, które tłumaczymy jako „wartość”. Filozofia polega na docenianiu codzienności i jej drobnych dobroci. Kluczem jest osiągnięcie równowagi w robieniu tego, co kochamy i tego, co musimy.

Ikigai zwraca uwagę na to, jak istotne są rzeczy niby oczywiste, o których na co dzień tak często zapominamy. Filozofia ta mówi między innymi o istocie celu w życiu. To on bowiem motywuje nas do działania, o czym Japończycy pamiętają do późnej starości.

Podobnie jest z relacjami międzyludzkimi, które pomagają w codzienności prywatnej i zawodowej, wystarczy dostrzec w drugiej osobie człowieka podobnego do nas, a nawet najnudniejsza czynność może stać się przyjemna i prostsza.

Duże znaczenie mają też zadania, stanowiące dla nas wyzwanie. Pozwalają wciąż się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Ważne też, aby wykonywać pracę, która sprawia nam radość.

Jeśli chodzi o posiłki, w Ikigai rządzi zasada „hara hachi bu”, mówiąca o tym, że należy przerwać posiłek w momencie, gdy czujemy się już w 80 proc. najedzeni. Dieta pozbawiona jest cukru i opiera się przede wszystkim na owocach i warzywach.

Można by powiedzieć, że filozofia Ikigai składa się z wielu banałów, ale jeśli przyjrzeć się jej bliżej, to rzeczywiście właśnie te małe rzeczy mają największy wpływ na jakość i komfort naszego życia. Biorąc pod uwagę fakt, że niemal 1/4 mieszkańców Okinawy dożywa stu lat, warto się nad tym zastanowić.

Źródło: medium.com

Dodaj komentarz