fbpx

Wypuszczą na wolność dwa tysiące nosorożców białych południowych

Organizacja charytatywna African Parks zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat uwolnić dwa tysiące nosorożców białych południowych — informuje BBC. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

Nosorożce białe południowe, będące jednym z podgatunków nosorożca białego, mają być stopniowo wprowadzane do ich naturalnego środowiska w ciągu dekady — donosi BBC. African Parks skupia się na ochronie i reintrodukcji zagrożonych gatunków afrykańskich.

Organizacja ta nabyła farmę w północno-zachodniej części Republiki Południowej Afryki, która miała problemy finansowe. Jej właściciel handlował rogami nosorożców, twierdząc, że była to próba obrony przed kłusownictwem i zdobycia środków na funkcjonowanie farmy.

African Parks zamierza przenieść nosorożce na obszary bezpieczne i odpowiednio zarządzane, aby uchronić je przed kłusownikami. W tym celu organizacja planuje współpracę z fundatorami, rządami oraz innymi organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska.

Niebezpieczeństwo wyginięcia

W latach 30. XX wieku populacja nosorożców białych południowych spadła do zaledwie kilkudziesięciu osobników. Jednak dzięki działaniom ochronnym ich liczba w 2012 roku osiągnęła ponad 20 tysięcy.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) określa nosorożce białe południowe jako gatunek na skraju wyginięcia.

Z podgatunku nosorożca białego północnego przetrwały jedynie dwie samice.

Większa część populacji nosorożców białych południowych żyje w RPA, Namibii, Zimbabwe oraz Kenii.

Źródło: BBC

Dodaj komentarz