UE rozda młodym tysiące bezpłatnych biletów na podróże po Europie
Już od wiosny przyszłego roku tysiące osiemnastolatków będzie miało szansę przez miesiąc bezpłatnie podróżować po Europie—Unia Europejska udostępnia im 35,5 tysiąca biletów. Aby się zakwalifikować, osoby urodzone między 1 stycznia a 31 grudnia 2006 roku muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące UE.
Oferta skierowana jest do młodych ludzi z krajów Unii Europejskiej oraz państw stowarzyszonych z programem Erasmus+, takich jak Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja. Wnioski można składać do 16 października do godziny 12:00. Pytania konkursowe znajdują się na Europejskim Portalu Młodzieżowym.
Wybrani uczestnicy będą mogli podróżować po Europie przez maksymalnie 30 dni w okresie od 1 marca 2025 roku do 31 maja 2026 roku. Mogą sami zaplanować swoje trasy lub skorzystać z gotowych propozycji.
Młodzi podróżnicy mogą na przykład wybrać Szlak Kulturowy DiscoverEU, stworzony w ramach unijnej inicjatywy, który łączy różnorodne miejsca kulturalne z naciskiem na architekturę, muzykę, teatr, modę i design. Mają możliwość odwiedzenia Europejskich Stolic Kultury, obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO czy miejsc oznaczonych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.
Darmowy bilet obejmuje głównie podróż pociągami po Europie, a w niektórych przypadkach również promami (np. z wysp). Loty lotnicze będą brane pod uwagę tylko w wyjątkowych sytuacjach. Lokalny transport publiczny i prywatny nie są uwzględnione w karnecie.
Oprócz bezpłatnego biletu uczestnicy otrzymają także kartę zniżkową obejmującą ponad 40 tysięcy ofert na transport publiczny, kulturę, zakwaterowanie, wyżywienie, sport i inne usługi.
Osoby z niepełnosprawnościami lub schorzeniami mogą liczyć na specjalne wsparcie, takie jak dodatkowe fundusze i możliwość podróżowania z osobą towarzyszącą.
Komisja Europejska uruchomiła program DiscoverEU w czerwcu 2018 roku, umożliwiający darmowe podróże po Europie. Obecnie jest on częścią programu Erasmus+ na lata 2021–2027.
Od 2018 roku ponad 1,3 miliona kandydatów złożyło wnioski o łącznie 319 tysięcy biletów. W ankietach 93% respondentów zadeklarowało, że planuje częściej podróżować pociągiem. Dla wielu była to pierwsza podróż bez rodziców czy innych dorosłych, a większość podkreśliła wzrost poczucia niezależności. Ponad dwie trzecie przyznało, że bez tego programu nie mogliby sobie pozwolić na taką podróż.