Dlaczego zamknięto najsłynniejszy wideoczat Omegle

W listopadzie 2023 roku popularny wideo czat Omegle został zamknięty po 14 latach działania. Deweloper platformy, Leif K-Brooks, umieścił na stronie głównej serwisu wiadomość, w której wyjaśnił powody tej decyzji i powiedział, że nie planuje wznowienia usługi.

Dla wielu użytkowników zamknięcie wideoczatu było prawdziwym zaskoczeniem. Platforma ta była bardzo popularna. Każdego dnia spotykało się na niej tysiące użytkowników, aby rozmawiać na różne tematy, spotkać podobnie myślące osoby, przyjaciół, a nawet miłość. Ale dlaczego serwis Omegle został zamknięty? Zastanówmy się nad tym.

Co wiemy o Omegle

Wideoczat Omegle został stworzony 25 marca 2009 roku przez 18-letniego Leifa K-Brooksa. Bardzo szybko ta Chatroulette stała się popularna w społeczności anglojęzycznej, a następnie rozprzestrzeniła się na inne regiony świata. Do 2010 r. można było komunikować się tylko na czacie tekstowym, ale potem pojawił się już znany wszystkim wideoczat, który sprawił, że Omegle zyskało jeszcze większą popularność.

Do 2013 roku serwis w żaden sposób nie cenzurował informacji, dlatego na platformie coraz częściej pojawiały się nieodpowiednie treści. Deweloperzy zaczęli zwracać na tę kwestię większą uwagę, monitorując zachowania niezgodne z prawem, a także treści seksualne, aby chronić nieletnich użytkowników.

W 2015 roku platforma wdrożyła ReCaptcha, aby walczyć z botami na stronie. Nie było to w 100% skuteczne, ale i tak znacznie zmniejszyło liczbę botów w wideoczacie. W latach 2019-2020 Omegle krytykowało Komunistyczną Partię Chin, popierając protesty w Hongkongu.

8 listopada 2023 roku deweloper ogłosił zamknięcie Omegle, tłumacząc swoją decyzję „problemami finansowymi i psychologicznymi”.

Dlaczego słynny wideoczat został zamknięty?

Leif K-Brooks nie podał zbyt wielu informacji o tym, co było głównym powodem zamknięcia Omegle. Jednak zgodnie z dostępnymi informacjami można stwierdzić, że istniały trzy główne powody:

  1. Trudności finansowe. Utrzymanie i rozwój platformy stało się znacznym obciążeniem finansowym, zwłaszcza w świetle zwiększonych środków bezpieczeństwa i wysiłków na rzecz zwalczania nieodpowiednich treści.
  2. Kwestie bezpieczeństwa i krytyka. Omegle było krytykowane za liczne incydenty związane z bezpieczeństwem użytkowników i nielegalnymi treściami.
  3. Psychologiczna presja na założyciela. Leif K-Brooks mówi, że czuł dużą presję w związku z prowadzeniem portalu i ciągłą walką z pojawiającymi się na niej elementami przestępczymi. Jak stwierdził, z tego powodu przeszedł atak serca w wieku 30 lat.

Jednak te problemy nie pojawiły się nagle. Kumulowały się rok po roku i niemożliwe było ich całkowite rozwiązanie. W rezultacie Leif K-Brooks podjął trudną, ale być może jedyną słuszną decyzję — o całkowitym zamknięciu swojego projektu.

Co powinni zrobić ci, którzy chcą spotykać się na wideoczatach

Niektórzy użytkownicy, dowiedziawszy się o zamknięciu swojego ulubionego wideoczatu, stwierdzili, że jest to koniec ery losowych spotkań przez kamerki i symbolizuje fundamentalne zmiany w przestrzeni internetowej. W rzeczywistości zdecydowanie nie warto określać tego tak kategorycznie. Omegle naprawdę był pierwszym losowym wideo czatem w historii. Ale w ciągu kolejnych lat pojawiła się ogromna liczba alternatywnych platform, które nie są gorsze od serwisu Omegle, a pod wieloma względami nawet go wyprzedzają.

Zachęcamy do rozważenia kilku popularnych analogów Omegle:

  • Omega — popularna alternatywa Omegle z filtrami ze względu na płeć i lokalizację. Głównym atutem platformy jest naprawdę ogromna publiczność. Według deweloperów, Omegę odwiedza miesięcznie ponad pięć milionów użytkowników i ponad 200 tysięcy osób dziennie. A łączna liczba osób, które już korzystały z wideoczatu, wynosi ponad 80 milionów.
  • OmeTV — bardzo minimalistyczny, ale jednocześnie dość funkcjonalny wideoczat, w którym można również użyć filtrów ze względu na płeć i język, aby jeszcze lepiej wyszukać partnerów do czatu. W porównaniu z wieloma odpowiednikami, ważną zaletą OmeTV jest wbudowany tłumacz wiadomości, który można aktywować jednym dotknięciem. Otwiera to zupełnie nowe możliwości spotkań z obcokrajowcami i eliminuje potrzebę korzystania z zewnętrznych usług tłumaczeniowych.
  • OmegleTV — kolejna alternatywa dla Omegle z jedną kluczową różnicą: precyzyjnym filtrem ze względu na płeć, dzięki któremu system łączy mężczyzn tylko z dziewczynami. Na tym jednak nie koniec. OmegleTV ma funkcję Stories, taką jak Instagram i wbudowanego tłumacza wiadomości. OmegleTV to płatny wideo czat, ale wszyscy nowi członkowie mogą uzyskać dostęp do bezpłatnej wersji platformy.
  • Bermuda — aplikacja do wideoczatu, która oprócz standardowych funkcji czatruletki, oferuje użytkownikom pewne elementy sieci społecznościowej. Na przykład możesz przesyłać na swój kanał zdjęcia i filmy, aby inni użytkownicy mogli je zobaczyć i zrobić na Tobie pierwsze wrażenie, zanim się spotkacie. W ten sam sposób możesz przeglądać profile i posty innych członków Bermuda.
  • Minichat — wideo czat, który jest bardziej podobny do OmeTV niż Omegle. Tutaj możesz również użyć filtrów ze względu na płeć i lokalizację, a także wbudowanego tłumacza wiadomości do komunikacji z obcokrajowcami. Ponadto istnieje oddzielna sekcja „Nowe zdjęcia”, w której możesz filtrować użytkowników według płci, kraju i wieku, wyświetlać ich zdjęcia, kontaktować się z wybranymi osobami i subskrybować ich aktualizacje.
  • Chatous — alternatywa dla Omegle, która jest pod wieloma względami podobna do tradycyjnych komunikatorów internetowych, gdzie możesz prowadzić rozmowy z wieloma użytkownikami jednocześnie, a historia czatu jest zapisywana na Twoim koncie. Ponadto w Chatous za pomocą hashtagów możesz łatwo wyszukiwać partnerów czatu, co znacznie upraszcza poznawanie nowych osób.

To wcale nie pełna lista popularnych losowych wideoczatów, na którą warto zwrócić uwagę. Podaliśmy tylko kilka przykładów, aby udowodnić, że era czatruletek jeszcze się nie skończyła. Wręcz przeciwnie! W 2020 roku, z powodu pandemii Covid-19, czatruletki przeżyły prawdziwy renesans, przyciągając coraz więcej publiczności. I chociaż pandemia już dawno minęła, zainteresowanie wideoczatami trwa do dziś. Dlatego zdecydowanie nie warto żegnać się z formatem chatroulette!

Podsumowując: co dalej?

Jak pokazaliśmy, era losowych wideoczatów nie dobiega końca. Wręcz przeciwnie, zyskuje dziś nowe kolory. Wideoczaty aktywnie konkurują między sobą i nieustannie starają się zaoferować użytkownikom coś nowego, poprawiając jakość obsługi i wdrażając unikalne funkcje.

Prawdopodobnie w przyszłości zobaczymy znacznie więcej ciekawych rozwiązań, w tym aktywne korzystanie z technologii AR i VR, gdy stają się one bardziej dostępne i powszechne. Jest mało prawdopodobne, że stanie się to w nadchodzących miesiącach, a nawet latach, ale tak właśnie wygląda najbardziej logiczna ewolucja współczesnych czatruletek. W każdym razie zalecamy śledzenie aktualizacji i ciekawych wiadomości ze świata wideoczatów.

Dodaj komentarz