fbpx

11 ukrytych właściwości soli, o których prawdopodobnie nie wiedzieliście

 Jeśli zapytacie lekarzy, a zwłaszcza kardiologów o używanie soli w diecie, prawdopodobnie usłyszycie, że należy ją ograniczać z uwagi na ryzyko chorób serca. Oczywiście wszystko, co jest stosowane w nadmiarze, nam nie służy, co nie zmienia faktu, że sól jest jedynym z podstawowych składników odżywczych, z których nie należy rezygnować.

Poniżej lista kilku dobroczynnych właściwości soli, o których być może nie słyszeliście:

 1. Jest silnym, naturalnym środkiem przeciwhistaminowym. Może być stosowana w celu złagodzenia astmy. Wystarczy położyć trochę soli na język po wypiciu 1-2 szklanek wody. Jest równie skuteczna, co inhalator, a przy tym nie jest toksyczna. Powinno się wypić 1-2 szklanki wody, zanim położymy sól na język.
 2. Jest niezbędna w obniżaniu nadmiernej kwasowości w komórkach, zwłaszcza w komórkach mózgowych. Jeśli chcesz zapobiec chorobie Alzheimera, nie rezygnuj z soli, i nie stosuj zbyt długo leków moczopędnych!
 3. Jest niezwykle ważna dla nerek, pozwala im oczyścić się z nadmiernej kwasowości poprzez mocz. Bez wystarczającej ilości soli w organizmie, jego odczyn staje się coraz bardziej kwaśny.
 4. Jest niezbędna w leczeniu zaburzeń emocjonalnych i chorób afektywnych. Lit jest zamiennikiem soli, używanym w leczeniu depresji. Żeby zapobiec depresji, zadbaj o odpowiednią ilość soli w diecie.
 5. Ma kluczowe znaczenie w utrzymywaniu odpowiednich poziomów serotoniny i melatoniny w mózgu. Dzięki temu, że woda z solą wykonują swoje zadania, działając przeciwutleniająco i oczyszczająco, niezbędne aminokwasy, takie jak tryptofan i tyrozyna, nie zostaną niepotrzebnie wykorzystywane do innych celów. W dobrze nawodnionym organizmie tryptofan jest zachowany, przez co może dostać się do tkanki mózgowej, gdzie zostaje użyty do produkcji serotoniny, melatoniny, indoloaminy, i tryptaminy – niezbędnych neuroprzekaźników, działających jak antydepresanty.
 6. Jest niezwykle skuteczna w stabilizowaniu nieregularnej pracy serca i – przeciwnie do błędnej koncepcji głoszącej, że powoduje wysokie ciśnienie krwi – jest niezbędna, wraz z wodą, do jego regulacji. Naturalnie, niezwykle ważne są proporcje. Dieta uboga w sól w połączeniu z wysokim spożyciem wody u niektórych ludzi powoduje wzrost ciśnienia krwi. Powód jest prosty. Konieczne i niezastąpione minerały wewnątrzkomórkowe, które są naturalnymi komponentami nieprzetworzonej soli, są niezbędne do utrzymania ciśnienia krwi na normalnym poziomie. Drugorzędną komplikacją diety ubogiej w sól jest przypominający astmę bezdech. Jeśli pijesz wodę, a nie spożywasz soli, woda nie zostanie w krwiobiegu na tyle długo, żeby całkowicie wypełnić naczynia krwionośne. U niektórych osób doprowadzi to do omdleń, u innych do zwężenia tętnic – a ostatecznie do zwężenia oskrzelików w płucach – do takiego stopnia, że wskutek duszności nastąpi wzrost ciśnienia krwi. Jedna lub dwie szklanki wody oraz sól – szczypta podana na język – szybko i skutecznie uspokoi przyspieszone bicie serca, a w dłuższej perspektywie obniży ciśnienie krwi i wyleczy uczucie braku tchu.
 7. Sól jest niezbędna dla regulacji rytmu i jakości snu. Jest naturalnym środkiem nasennym. Jeśli wypijesz dwie szklanki wody, a potem posypiesz kilka ziaren soli na język i pozwolisz jej tam pozostać, zapadniesz w naturalny, głęboki sen. Nie stosuj soli na język, jeżeli nie pijesz wody. Regularne używanie SAMEJ soli może powodować krwotoki z nosa.
 8. Jest niezbędna w leczeniu cukrzycy. Pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi i redukuje zapotrzebowanie na insulinę u tych, którzy muszą ją wstrzykiwać. Woda i sól redukują rozmiary oraz zasięg wtórnych uszkodzeń, powiązanych z cukrzycą.
 9. Jest niezbędna do wytworzenia energii hydroelektrycznej we wszystkich komórkach w organizmie. Używana jest do miejscowej produkcji energii potrzebnej komórkom.
 10. Jest nieodzowna przy oczyszczaniu płuc z czopów śluzowych i flegmy, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na astmę, rozedmę płuc oraz mukowiscydozę. Sól powoduje, że śluz staje się rzadszy i bardziej wodnisty – gotowy do tego, żeby go „oddzielić” – poprzez zmianę fizycznego stanu jego struktury (proces ten nazywany jest osłanianiem ładunku jonowego).
 11. Jest niezbędna do utrzymania właściwego poziomu libido oraz aktywności seksualnej.

Więcej o dobroczynnych właściwościach soli oraz wody przeczytacie w książce dr med. Fereydoona Batmanghelidj – Nie jesteś chory, jesteś spragniony

Dodaj komentarz