fbpx

Polska flaga na Marsie. Sonda InSight przysłała pierwsze zdjęcia

Na stronie NASA pojawiły się pierwsze zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych z nich można dostrzec polską flagę, znajdująca się na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight. Obok polskich barw, można tam również zauważyć między innymi flagę USA, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii czy Francji.

InSight to misja amerykańska z udziałem Niemiec i Francji, udział w niej ma także Polska. W projekcje brała udział polska firma Astronika, która we współpracy z kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami i ośrodkami badawczymi wykonała mechanizm penetratora gruntu, będącego elementem urządzenia Kret HP3. Dzięki niemu sonda wkopie się aż pięć metrów w głąb powierzchni Marsa. Nie udało się to nikomu wcześniej.

Sonda InSight wystrzelona została w maju 2018 r. z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg (USA). Po trwającej sześć miesięcy podróży, podczas której przebyła 483 miliony kilometrów, bezzałogowa sonda wylądowała na powierzchni Marsa. Jej zadaniem jest dokładne zbadanie wnętrza Czerwonej Planety. Misja ma trwać około dwóch ziemskich lat.

Dodaj komentarz