fbpx

5 maja – Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

1

Niepełnosprawność drugiej osoby stanowi w wielu relacjach barierę nie do przeskoczenia. Budzi lęk, niechęć, a nawet nienawiść. Jak więc oswajać z innością? Przykładem wyjątkowych działań są warsztaty i spektakle, w których główne role odgrywają kukiełki z zespołem Downa i na wózku inwalidzkim, realizowane w ramach projektu „Zmieniamy świat serce po sercu”.

 

Dwie osoby (lalki) siedzą w restauracji. Jedna z nich – niepełnosprawna intelektualnie – pytana o to, czy można jej pomóc, mówi, aby traktować ją jak innych, chyba że sama poprosi o wsparcie. Ponadto dodaje, aby nie zwracać uwagi na nagłe ataki śmiechu, czy krzyku, które mogą się zdarzyć.

Tak w skrócie wygląda jedna z wielu historii z udziałem teatralnych lalek przedstawianych przez aktorów dzieciom z woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego w ramach wspomnianego projektu.

2

– Krótkie etiudy teatralne pozwalają zobrazować rzeczywiste sytuacje, a formuła i wykorzystanie kukiełek sprawiają, że przekaz jest prosty i zrozumiały. Dzięki przedstawieniom i spotkaniom edukacyjnym, dzieci mają możliwość przełamania barier w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi, poznania odpowiednich reakcji i zaakceptowanie ich takimi, jakie są. Pokazując, że niepełnosprawność nie oznacza bezradności, chcemy uwrażliwić dzieci i młodzież na problem dyskryminacji takich osób – tłumaczy Anna Siemieniec, koordynatorka projektu „Zmieniamy świat serce po sercu”.

Spotkania teatralne dla dzieci mają charakter edukacyjny również dzięki elementom nauki języka migowego oraz brajla. Natomiast warsztaty dla młodzieży, prowadzone w ramach projektu, oparte są na prezentacji filmu „Jestem”, którego bohaterami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Film uświadamia, że osoby niepełnosprawne intelektualnie żyją takimi samymi pragnieniami i marzeniami, jak osoby w pełni sprawne.

3

– Taka forma opowieści o niepełnosprawnościach spotkała się z ciepłym przyjęciem przez pedagogów oraz dzieci i młodzieży. Uczestnicy nie tylko zyskują śmiałość w relacjach, ale też odkrywają, że mają podobne poglądy z niepełnosprawnymi na to, czego pragną i o czym marzą. Więcej jest spraw, które nas łączy, niż tych, które nas dzieli. Dodatkowo warsztaty motywują uczestników do podjęcia wolontariatu i zwykle po zajęciach mamy kilka propozycji takiego wsparcia – uzupełnia Anna Siemieniec.

4

Pilotażowy projekt pt. „Zmieniamy świat serce po sercu” jest realizowany przez Fundację Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, Fundację L’ARCHE oraz The World of Puppets z Islandii. Dotychczas zrealizowano 60 spektakli dla dzieci przy wykorzystaniu lalek z niepełnosprawnością i 30 warsztatów dla młodzieży. Pomysł na spektakle, w których biorą udział kukiełki przedstawiające ludzi z różnymi niepełnosprawnościami, zaczerpnięto ze Stanów Zjednoczonych. Tam, od wielu lat „Teatr Muppetów” świetnie sprawdza się jako metoda integracji dzieci z niepełnosprawnością, z otoczeniem i rówieśnikami.

Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) i kończy się w lipcu bieżącego roku.

Szczegóły: przyjaznydom.wroclaw.pl

Dodaj komentarz