fbpx

Dlaczego warto postawić w ogrodzie hotel dla owadów?

Latem niektóre owady potrafią nam doskwierać, jednak większość z nich ma tak naprawdę pozytywny wpływ na nasze otoczenie, w tym na przydomowy ogród. Warto zadbać, aby było to dla nich gościnne miejsce. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie domku dla owadów.

Domek dla owadów, często zwany też „hotelem”, to niedrogi i wykonany z naturalnych materiałów gadżet przypominający nieco domki dla ptaków. Możemy zawiesić go na drzewie lub postawić w dowolnym miejscu na działce lub w ogrodzie, a jego cechą charakterystyczną są liczne szczeliny i zakamarki, często wypełnione szyszkami lub trocinami, w których mogą schować się pożyteczne insekty.

Naszym wypielęgnowanym, często minimalistycznym ogrodom brakuje czasem takich spokojnych miejsc, tego typu domek więc może stanowić dla owadów namiastkę ich naturalnego siedliska do bytowania.

Dlaczego warto o to zadbać? Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób owady pomogą zadbać o nasz ogród i wspierać jego bioróżnorodność. Obecność pożytecznych owadów przyczynia się do zapylania kwiatów (pszczoły), zmniejszenia populacji szkodników (bardzo pożyteczne są w tym przypadku np. biedronki) czy użyźniania gleby (owady pomagają rozkładać resztki organiczne).

W rezultacie wiele pielęgnacyjnych zabiegów w ogrodzie, które często wykonujemy przy pomocy środków chemicznych, może odbywać się w sposób w stu procentach naturalny, a całą tę pracę zrobią za nas owady. Wystarczy tylko zapewnić im do tego odpowiednie warunki.

Domek dla owadów może przynieść wiele pożytku i dodatkowo ozdobić nasz ogród, a także pełnić funkcję edukacyjną dla dzieci.

Dodaj komentarz