fbpx

„Instrukcja obsługi” osoby wysoko wrażliwej. Pytaj, doceniaj i nie naciskaj

Jakich reakcji możemy spodziewać się u osoby wysoko wrażliwej? Bycie w związku z taką osobą może być wyzwaniem – zwłaszcza dla ekstrawertyka. Jednocześnie też bywa niezwykle rozwojową i satysfakcjonującą przygodą na wspólne życie. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Osoby wysoko wrażliwe mają dostęp do głębokich emocji – często widzą więcej i w innych perspektywach. Jeżeli będziemy wspierać ich wrażliwość, rozkwitną przy nas, jak delikatny kwiat, stając się jednocześnie źródłem inspiracji i kreatywności. Bardzo możliwe, że dzięki takiej relacji sami zaczniemy patrzeć na świat głębiej i wielopłaszczyznowo. Jeśli jesteś w związku z osobą WWO lub podejrzewasz, że twój partner lub partnerka są nieprzeciętnie wrażliwi, oto, na co powinieneś zwracać uwagę.

Uwaga na przestymulowanie

Osoby wysoko wrażliwe mają delikatny układ nerwowy. Męczą się w hałasie, stres jest dla nich wyczerpujący, a zwykłe spotkanie towarzyskie generuje dużo intensywnych emocji. Filmy akcji, głośny koncert czy zbyt jaskrawe światła mogą wycieńczać wrażliwy układ nerwowy, który nie jest w stanie pomieścić tak wielkiej liczby bodźców. Pamiętaj o tym, zanim zaproponujesz drugiej połówce wyjście na miasto.

Kłóćcie się w mądry sposób

Kłótnie, dyskusje i konflikty są nieuniknioną częścią każdej zażyłej relacji. I choć generują dużo emocji, to mogą być też rozwojowe i pouczające. Podczas kłótni z osobą wysoko wrażliwą miej na uwadze, że będzie potrzebowała czasu i przestrzeni na poukładanie myśli, a potem ich zwerbalizowanie. Nie naciskaj, nie wymagaj odpowiedzi natychmiast. Jeśli poprosi cię o chwilę lub będzie potrzebowała wyjść i ochłonąć, pozwól jej na to. Podczas konfliktu osoby wrażliwe odczuwają intensywnie wszystkie emocje – a te mogą je blokować, a nawet powodować pustkę w głowie. Nie krzycz, mów spokojnie, zadawaj pytania, pytaj „jak się czujesz/ czego teraz doświadczasz?” To pozwoli drugiej połówce wrócić do „tu i teraz”.

Cierpliwość bez granic

WWO potrafią być prawdziwymi altruistami. Niestety stawiają siebie na ostatnim miejscu. Zgadzają się na to, na co nie mają ochoty lub nie mają siły – tylko po to, aby zadowolić innych. Nic dziwnego, że po intensywnym dniu padają ze zmęczenia. Pamiętaj, aby zawsze pytać drugą połówkę o poziom energii, a w przypadku zmęczenia czy stresu nie nalegać na wyjście/ wspólny film/ rower. Czasem najlepsze co możesz dać drugiej osobie to spokój, chwilę oddechu i przestrzeń.

Czują mocniej i intensywniej

Powyższy opis dotyczy wszystkich uczuć – zarówno tych uskrzydlających jak miłość, wdzięczność i radość – ale także tych, które potrafią być trudne. Miej to na uwadze i szanuj, jeśli druga osoba dzieli się z tobą uczuciami – zachwytem, bólem czy smutkiem. Nie lekceważ, nie umniejszaj, nie wyśmiewaj. Tak przecież rodzi się niezwykłe zaufanie i bliskość.

Często umniejszają własne sukcesy

WWO potrafią wymagać od siebie znacznie więcej niż od innych osób. Bywa, że są perfekcjonistami – a to może wynika to z lęku. Osoby wysoko wrażliwe często mają niskie poczucie własnej wartości i widzą siebie cudzymi oczami. Boją się odrzucenia i straty, dlatego robią więcej i „lepiej” – w ten sposób starają się zdobyć akceptację i uznanie – które w ich odczuciu jest substytutem miłości. Jeśli zauważysz podobne zachowania u partnera lub partnerki, doceń ją lub jego – podziękuj, skomplementuj, zapewnij o swoim uczuciu i powiedz, że jest dla ciebie ważna.

– Mózgiem osób nadwydajnych rządzi sfera uczuć, toteż należy to brać pod uwagę w każdej sytuacji. Ludzie ci rzeczywiście potrzebują uczucia, zachęt, kontaktu czy nawet pieszczot, pogodnej i pozytywnej atmosfery w relacjach. Mając bardzo słabe ego, są niesłychanie wrażliwi na osąd innych, którego nie umieją zrelatywizować, dlatego wciąż trzeba ich utwierdzać w poczuciu własnej wartości pisze Christel Petitcollin w „Jak mniej myśleć” (tłum. Krystyna Arustowicz)

O osobach wysoko wrażliwych pisaliśmy też TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz