fbpx

Grzyb z Puszczy Białowieskiej nadzieją walce z nowotworami. Naukowcy mają już patent

Występujący w Puszczy Białowieskiej grzyb może być w przyszłości stosowany w leczeniu nowotworów, szczególnie jelita grubego. Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uzyskali właśnie patent RP na to odkrycie.

Puszcza Białowieska ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o prowadzenie badań biologicznych. Rośnie tam ponad 1700 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, w tym 190 gatunków grzybów, które występują jedynie na tamtym obszarze. Okazuje się, że jeden z nich może pomóc w terapii nowotworowej. Mowa o korzeniowcu sosnowym, który wywołuje chorobę drzew zwaną hubą korzeni.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazują, że grzyb ten ma olbrzymi potencjał zastosowania we wspomaganiu terapii przeciwnowotworowych oraz profilaktyce zachorowań na nowotwory, zwłaszcza jelita grubego.

Naukowcy uzyskali właśnie patent RP. Zespół pracuje w składzie: prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki, mgr Marcin Stocki z Politechniki Białostockiej, Instytut Nauk Leśnych (Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku), prof. dr hab. Halina Car, dr Anna Sadowska, dr Mateusz Maciejczyk, dr hab. Arkadiusz Surażyński (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku).

– Wiedzieliśmy, że heterobasidion annosum powoduje chorobę, która niszczy całe drzewostany. Teraz udowodniliśmy, że grzyb ten potrafi też hamować wzrost komórek nowotworowych, nie niszcząc przy tym zdrowych. Wstępnie przeanalizowaliśmy jego skład chemiczny, zbadaliśmy pod kątem genetycznym i jako pierwsi potwierdziliśmy jego potencjalne działanie lecznicze – mówi dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Aktualnie na świecie zarejestrowanych jest jedynie kilka leków na bazie związków grzybów o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym.

Nikt wcześniej nie badał leczniczych właściwości korzeniowca sosnowego

– Przed nami nikt nie badał leczniczych właściwości korzeniowca sosnowego, choć jest grzybem pospolitym w całej Europie. Badamy więc pozostałe gatunki z nadzieją na kolejne odkrycia. Myślę, że czeka nas przełom w kulturze wykorzystywania i podejścia do grzybów – podkreśla dr Zapora.

Otrzymanie patentu RP otwiera więcej możliwości potencjalnej współpracy z zainteresowanymi firmami, jak również ułatwi aplikowanie o interdyscyplinarne granty Badania+Rozwój.

Politechnika stworzyła bazę ponad 200 ekstraktów grzybów

Dzięki patentowi możliwa będzie zarówno intensyfikacja badań nad wykorzystaniem samego korzeniowca sosnowego, jak również badania innych ekstraktów z — utworzonego przez Instytut Nauk Leśnych PB — Fungi Extract Banku. Czyli Bank Ekstraktów z Grzybów.

Bank stanowi bazę ponad 200 ekstraktów grzybów z Puszczy Białowieskiej. Można je wykorzystać w każdej dziedzinie nauki, począwszy od medycyny, jak i przemyśle spożywczym, inżynierii i ochronie środowiska czy w weterynarii. Dzięki swoim właściwościom ekstrakty są podstawą badań nad poszukiwaniem leków o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym, antynowotworowym, wspomagającym pracę serca czy też stosowanych w terapii chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera.

2 thoughts on “Grzyb z Puszczy Białowieskiej nadzieją walce z nowotworami. Naukowcy mają już patent

Dodaj komentarz