Niesamowity ptak założył lęgi w Polsce. To duża sensacja ornitologiczna
To duże wydarzenie w świecie ornitologii. Rybitwa wielkodzioba złożyła jaja na sztucznej wyspie Śmięckiej na Zalewie Szczecińskim, co uznano za pierwszy taki przypadek w Polsce.
Birding Poland ogłosiło na Facebooku, że rybitwa wielkodzioba założyła lęgi na sztucznej wyspie Śmięckiej w Zalewie Szczecińskim, co potwierdza, że jest to gatunek lęgowy w Polsce. To najlepiej udokumentowany lęg tego ptaka w kraju, choć ornitolodzy nie są pewni, czy jest to pierwszy przypadek.
Już w 1971 roku ornitolog Jan Bednorz pisał o mewie pospolitej, mewie srebrzystej i rybitwie wielkodziobej gnieżdżących się na polskim wybrzeżu. Mewa pospolita nazywana jest teraz mewą siwą, aby nie mylić jej liczebności z nazwą. Ornitolog Wojciech Górski w 1969 roku znalazł możliwe lęgi rybitwy wielkodziobej nad jeziorem Gardno, a młode ptaki tego gatunku były fotografowane nad jeziorem Łebsko.
— Nie udało się znaleźć wtedy samych jaj. To były młode ptaki, które mogły dostać się w okolice jeziora Gardno także z innego miejsca. Słowem, to mogły być lęgi rybitwy wielkodziobej, ale pewności nie ma. Teraz nie ma wątpliwości — tłumaczy prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Najlepiej udokumentowany lęg rybitwy wielkodziobej
Lęg pokazany przez Birding Poland to najlepiej udokumentowane gniazdowanie tego ptaka w Polsce, choć niekoniecznie pierwszy. Wcześniejsze przypadki mogły nie być uwiecznione.
Rybitwa wielkodzioba pojawia się w Polsce regularnie, choć trudno zaobserwować jej lęgi. Na wyspie Śmięckiej, jednej z dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, jaja były dobrze zamaskowane. Ostatecznie wykluły się z nich dwa pisklęta, które zaobrączkowano 11 lipca.
Ornitolog Dominik Marchowski opisał na Facebooku swoje obserwacje: “W okresie lęgowym regularnie widzieliśmy dorosłe osobniki w obrębie kolonii śmieszek i rybitw rzecznych, a także tokujące w powietrzu ptaki. W czerwcu 2024 roku odkryliśmy pierwszy lęg tego gatunku. Obserwowaliśmy trzy dorosłe osobniki na skraju dużej kolonii śmieszki i rybitwy rzecznej na wyspie Śmięckiej. 7 czerwca. Paweł Stańczak jako pierwszy zauważył dorosłą rybitwę wielkodziobą w kolonii. Po dłuższej obserwacji dostrzegliśmy drugiego ptaka przynoszącego partnerowi rybę. Po konsumpcji prezentu ptak wrócił do gniazda – mieliśmy pewność, że obserwujemy lęg.”
Poniżej film z tej obserwacji.