fbpx

Kamil Bąbel przeszedł wszystkie ulice w Krakowie. Zajęło mu to prawie 4 lata

Kamil Bąbel dokonał niecodziennego wyczynu – przeszedł każdą z prawie 3000 ulic w królewskim mieście. Zajęło mu to 3 lata, 10 miesięcy i 16 dni. Podczas ostatniego spaceru ulicą… Ostatnią swoją obecność deklarują znajomi, przyjaciele i mieszkańcy Krakowa.

Kamil Bąbel to autor, bloger i – jak widać – miłośnik przygód. Na swoim koncie ma już m.in. przebiegnięcie maratonu tyłem, samochodową wyprawę do Gruzji czy samotną podróż rowerową do Odessy. Na pomysł przejścia wszystkich ulic w obrębie administracyjnych granic Krakowa wpadł w sierpniu 2019 roku. Jak tłumaczy, szukał wyzwania podróżniczego, które mógłby połączyć z codziennymi obowiązkami. Spontaniczna decyzja przerodziła się w długoterminowy projekt. Od tamtego czasu sukcesywnie z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc pokonywał kolejne kilometry. Łącznie zebrało się ich ponad 2800.

„Początkowo starałem się wychodzić 2-3 razy w tygodniu na godzinę lub dwie. Z czasem pojawiła się konieczność docierania w bardziej odległe zakątki miasta, co wymagało zarezerwowania większych okienek czasowych. Dlatego w kolejnych etapach zmniejszyłem nieco częstotliwość na rzecz dłuższych spacerów. W ostatnich miesiącach pokonywałem 15-25 kilometrów jednego dnia” – mówi Kamil Bąbel.

Od samego początku swoje przejścia rejestrował za pomocą GPS, a następnie nanosił na interaktywną mapę miasta, którą udostępniał na swojej stronie internetowej: sredniozaawansowany.pl. Wraz z kolejnymi ulicami przybywało również osób, które śledziły jego poczynania i kibicowały w wędrówkach.

„Projekt Pieszo Przez Kraków to z jednej strony forma fizycznej aktywności i sprawdzenia siebie, ale z drugiej niesamowita sposobność do poznawania miasta. Na co dzień poruszamy się utartymi szlakami i odwiedzamy miejsca, które już znamy, albo te, które ktoś nam polecił. Nie mamy świadomości, że tuż za rogiem możemy odkryć coś ciekawego, o czym wie zaledwie garstka osób. Mam nadzieję, że poprzez ten projekt uda mi się zachęcić inne osoby do rozwijania ciekawości, spostrzegawczości i wiedzy o miejscu, w którym żyją” – dodaje Kamil Bąbel.

Kraków to prawie 3000 ulic, alei, osiedli, placów, parków, lasów, mostów, bulwarów i cmentarzy, po których można chodzić. Pytany o swoje ulubione, Kamil wymienia kilka: ulica Barwna, Podbiałowa, Panieńskich Skał, Bagienna, Wolskiego, ale także Cmentarz Rakowicki czy Park Jerzmanowskich. Zaznacza jednocześnie, że wybór jest bardzo trudny.

Do powyższej listy dołączy zapewne ulicę Ostatnią. To właśnie tam 11 lipca 2023 r. o godz. 18:00 projekt przejścia wszystkich ulic w Krakowie dobiegnie końca. Obecność podczas finałowego spaceru zadeklarowali sympatycy tego niezwykłego wyczynu.

Kamil Bąbel to człowiek z niebanalnymi pomysłami. Na razie nie zdradza, czy planuje podobne wyzwania w przyszłości, ale z pewnością nie ujdzie to naszej uwadze.

Dodaj komentarz