fbpx

Zofia Czekalska “Sosenka”, powstańcza łączniczka, skończyła 100 lat

Zofia Czekalska, powstanka warszawska znana jako “Sosenka”, obchodziła swoje 100. urodziny. Przez całe swoje życie niezmiennie żyła zgodnie z harcerskim prawem, kształtującym jej ideały i wartości. Jak podkreślała w wywiadzie dla Muzeum Powstania Warszawskiego, była i zawsze pozostanie harcerką, a doświadczenia związane z harcerstwem znacząco wpłynęły na jej dalsze losy.

Czekalska urodziła się 6 lipca 1923 r. w Tomaszowie Mazowieckim i tam też spędziła pierwsze lata swojego życia. Podczas II Wojny Światowej, podczas okupacji niemieckiej, przyjechała do Warszawy. Jako łączniczka powstańczego oddziału “Chrobry II”, uczestniczyła aktywnie w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafiła do obozu jenieckiego, a po wyzwoleniu powróciła do Polski.

Zofia Czekalska, po wojnie, z pasją oddała się swoim zainteresowaniom, takim jak robienie na drutach, szycie i haftowanie. Przez wiele lat pracowała w teatrach warszawskich, gdzie tworzyła kostiumy sceniczne. Do dziś mieszka w Warszawie.

Jak zauważył dr Karol Mazur, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego, Zofia Czekalska przez długi czas unikała opowieści o swoich doświadczeniach z Powstania Warszawskiego. Obawy związane z ewentualnymi konsekwencjami, w tym politycznymi, spowodowały, że dopiero po latach, dzięki wnuczce, która również została harcerką, zdecydowała się otworzyć na te wspomnienia.

Zofia Czekalska “Sosenka” zyskała szerokie uznanie i szacunek za swój sposób komunikacji z młodzieżą, uczestniczącą w lekcjach muzealnych. Jak podkreślił dr Mazur, potrafiła ona przekazać swoje emocje w sposób, który zapadał młodym ludziom w pamięć bardziej niż treści zaczytane z książek.

Ceremonia urodzinowa Zofii Czekalskiej “Sosenki” odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego, z udziałem rodziny, przyjaciół, harcerzy, historyków i wolontariuszy muzeum. Jak podkreśliła historyk Muzeum Powstania Warszawskiego Katarzyna Utracka, bezpośredni kontakt z uczestnikami i świadkami wydarzeń jest bezcenny, a taką osobą jest “Sosenka”, która swoją energią, zaangażowaniem i pasją zaraża wszystkich dookoła.

Dodaj komentarz