fbpx

Kuchenny zmywak może pomóc w zwalczaniu zakażeń

Badania kuchennych gąbek do zmywania naczyń ujawniły obecność bakteriofagów, potencjalnie zdolnych poradzić sobie z antybiotykoopornymi szczepami bakterii – ogłoszono podczas dorocznego zjazdu American Society for Microbiology w San Francisco.

Badacze z New York Institute of Technology (NYIT) odkryli w gąbkach do zmywania bakteriofagi – wirusy, które atakują bakterie. Jako że bakterie coraz częściej są odporne na działanie antybiotyków, w przyszłości bakteriofagi mogłyby wesprzeć lekarzy.

Kuchenne zmywaki mają kontakt z bakteriami wszelkiego rodzaju, a bakteriofagi są wszędzie tam, gdzie bakterie. W rezultacie na zmywaku można znaleźć szczególnie przydatne bakteriofagi.

Studenci NYIT wyizolowali bakterie ze swoich własnych, zużytych zmywaków, po czym wykorzystali je jako przynętę dla fagów. W dwóch przypadkach udało się wykryć fagi zakażające i niszczące bakterie z rodziny Enterobacteriaceae, podobnymi do wywołujących zakażenia szpitalne. Co ciekawe, równie dobrze poradziły sobie z bakteriami pochodzącymi z innych zmywaków.

Autorzy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą znaleźć takie bakteriofagi, które poradzą sobie z antybiotykoopornymi bakteriami. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz