fbpx

„Rewolucja źdźbła słomy” – „One straw Revolution”

Masanobu Fukuoka, mikrobiolog z Japonii, który w latach 70-tych wyjechał z Tokio i wrócił na farmę swojego ojca, gdzie zaczął uprawiać ziemię w sposób naturalny. Jego postawa i działanie były wówczas w zupełnej opozycji do zindustrializowanego  podejścia do rolnictwa. Uprawa nie wymaga od nas aż tak wiele kontroli i pracy, przy niewielkim wysiłku możemy osiągać zadowalające rezultaty, pod warunkiem, że: „Pozwolimy Naturze działać, a sami będziemy mogli odpoczywać pod drzewkiem pomarańczy”.

Naturalne rolnictwo Fukuoki zostało wchłonięte przez permakulturę i stało się źródłem inspiracji dla wielu jej nauczycieli. Wielu rolników i ogrodników na świecie podąża ścieżką jaką wytyczył Masanobu Fukuoka.

A oto 4 główne zasady naturalnej uprawy:

  1. Nie używamy żadnych chemicznych nawozów, ani specjalnie przygotowywanego kompostu do użyźniania gleby. Ziemia przy pomocy mniejszych i większych organizmów, grzybów, bakterii, roślin i zwierząt w naturalnym cyklu życia i śmierci buduje samą siebie.
  2. Żadnego orania, przekopywania, przewracania, naruszania struktury gleby. Ziemia sama się uprawia dzięki żyjącym w niej organizmom, dżdżownicom, zwierzętom, oraz korzeniom roślin, które penetrując glebę tworzą kanały nawadniające i napowietrzające głębsze jej warstwy.
  3. Żadnego odchwaszczania chemicznego i mechanicznego. „Chwasty” odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu chorobom, atakom szkodników, wprowadzają bioróżnorodną materię organiczną. Mają również wiele innych użytecznych cech. Jeśli odchwaszczamy, zostawmy chociaż resztki tych roślin w miejscu, w którym rosły.
  4. Nie uzależniajmy się od kupowanych chemicznych ani biologicznych środków ochrony roślin. Natura sama w sobie jest w idealnej harmonii. To nic, że od czasu do czasu obserwujemy, że jakaś roślina została zaatakowana przez chorobę czy „szkodnika”. Najważniejsze jest byśmy dbali o glebę, by rośliny mogły rosnąć w niej mocne, silne i zdrowe.

Książka „Rewolucja źdźbła słomy”, którą mieliśmy przyjemność tłumaczyć już od kilku lat jest dostępna w sprzedaży. Książka ta ma moc zmieniania naszych postaw w kierunku harmonii z Naturą, naturalnych upraw, prostego życia, większej uważności co do pokarmów, które na co dzień spożywamy, większej koncentracji na swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Poniżej przytoczę kilka słynnych wypowiedzi Fukuoki:

„Ostatecznym celem rolnictwa  nie jest sadzenie roślin,  ale doskonalenie ludzi i podnoszenie ich świadomości.”

„Pożywienie i lekarstwo to  dwie strony jednego ciała, a nie dwie oddzielne rzeczy.”

„Nowoczesna nauka rozczłonkowuje Naturę na małe kawałeczki i przeprowadza testy, które nijak się mają do naturalnych praw i praktycznego doświadczenia. Rezultaty są dopasowywane do oczekiwanych założeń naukowców, a nie do realnych potrzeb rolników.”

„Niezbyt szczególnie lubię słowo: praca. Ludzie jako jedyne istoty muszą pracować. Myślę, że jest to najbardziej niedorzeczna na świecie sytuacja. Inne zwierzęta zaspokajają swoje potrzeby życiowe po prostu żyjąc, ale ludzie pracują jak szaleni w poczuciu, że to jest jedyny sposób na utrzymanie się przy życiu. Im cięższa praca, tym większe wyzwanie, co wprawia ich w przekonanie, że w ten sposób osiągają wspaniałe rezultaty. Byłoby dobrze porzucić tego typu myślenie i zacząć cieszyć się prostym, wygodnym życiem i mieć dużo wolnego czasu. Myślę, że sposób w jaki żyją dzikie zwierzęta w tropikach. Wychodzą z rana na zewnątrz i rozglądają się za pożywieniem, a po południu mają czas na odpoczynek.  Mogłoby to być wspaniałe życie. Dla ludzi prostota takiego życia byłaby możliwa, gdyby bezpośrednie codzienne działanie zaspokajało nasze codzienne potrzeby. W takim stylu życia „praca” nie jest pracą w powszechnym rozumieniu tego słowa, tylko robieniem tego co aktualnie jest niezbędne do zrobienia.”

1

Źródło: http://permakultura.com.pl/rewolucja-zdzbla-slomy/

Dodaj komentarz