fbpx

96-latek żegna się zawodem chirurga dziecięcego w Gorzowskim szpitalu

Gorzów Wielkopolski świętował niezwykłe pożegnanie jednego z najbardziej szanowanych lekarzy w historii polskiej medycyny. Profesor Eugeniusz Murawski, mający 96 lat, od lat cieszył się niesłabnącym uznaniem jako najstarszy operujący chirurg dziecięcy w Polsce. Teraz kończy swoją imponującą karierę w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie, ale jego legenda pozostanie na zawsze w pamięci pacjentów, współpracowników i uczniów.

22 sierpnia, w szpitalu, odbyła się uroczystość pożegnania, podczas której prof. Murawski był obdarowywany życzeniami, kwiatami, prezentami i nawet specjalnym tortem na tę okazję.

Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, podkreślił, jak ogromny wpływ na rozwój medycyny w regionie miał profesor: “Pan profesor to wyjątkowy człowiek, który ma w sobie tyle pozytywnej energii i ciepła. Wychował i wyszkolił wielu świetnych lekarzy. Dlatego będzie trudno nam się przyzwyczaić do jego odejścia”.

Mimo że oficjalnie przeszedł na emeryturę 21 lat temu, Murawski nie przestawał być aktywny zawodowo. Pandemia była jedynym czynnikiem, który przerwał jego pracę chirurga. Wspomina on, jak zamiast zostać inżynierem, jego pasja przekierowała go w stronę chirurgii dziecięcej. Wszystko rozpoczęło się od kółka pediatrycznego podczas studiów, które skierowało go na ścieżkę medyczną.

Chociaż operacyjna część kariery dobiegła końca, profesor nie ma zamiaru przestać nauczania. Nadal prowadzi weekendowe zajęcia dla ratowników medycznych w Gorzowie, dzieląc się swoją wiedzą z zakresu anatomii opisowej i topograficznej.

Jego niezwykła historia i poświęcenie dla medycyny stanowią inspirację dla młodszych pokoleń lekarzy i wszystkich, którzy mieli przyjemność z nim pracować lub być leczonym przez niego. Profesor Eugeniusz Murawski, choć kończy pewien etap swojego życia, na pewno pozostanie niezapomnianą postacią w świecie medycyny w Polsce.

Dodaj komentarz