fbpx

Heroiczna akcja Polaków. Uratowali mężczyznę w Himalajach

Adam Bielecki, Mariusz Hatala oraz sześciu Szerpów uratowali wspinacza, który zaginął trzy dni wcześniej w Himalajach. Bielecki i Hatala przebywali w tym rejonie, ponieważ zamierzali ustalić nową trasę na północno-zachodniej ścianie Annapurny. Tymczasem osoba, której udzielili pomocy, zniknęła podczas schodzenia z Annapurny. Na filmie zarejestrowanym przez Bieleckiego można zobaczyć moment dotarcia do zagubionego mężczyzny.
Heroiczna akcja Polaków

Od samego początku było wiadomo, że indyjski wspinacz przerwał próbę wejścia na szczyt na wysokości około 7100 metrów i zaginął podczas opuszczania Annapurny.

Kontakt z nim utracono na trzy dni, co spowodowało rozpoczęcie poszukiwań. Władze Nepalu poprosiły polskich himalaistów o wsparcie, ale z każdym dniem rosło przekonanie, że mogą oni odnaleźć jedynie ciało zaginionego.

Emilia Polnau poinformowała, że utrzymywała bezpośrednią łączność z polskimi himalaistami. Ci po zejściu z Annapurny odpoczywali w obozie, oczekując na poprawę warunków atmosferycznych.

Adam Bielecki i Mariusz Hatala używając śmigłowca zlokalizowali szczelinę, a Bielecki zjechał na głębokość ponad 50 metrów, używając lin. Nikt nie spodziewał się, że uda się odnaleźć zaginionego wspinacza żywego.

„Adam zjechał, poruszając się w trudnym terenie w dół, i odnalazł go. Był niezwykle poruszony, gdy stwierdził, że Anurag żyje! Oddychał! Adam przetransportował go na górę. Wraz z Mariuszem współpracowali z nepalskimi towarzyszami, aby zabezpieczyć poszkodowanego na dalszyść transportu” – relacjonuje dramatyczne wydarzenia Pol Saver.

Nagranie z akcji polaków

Portal Everest Today opublikował nagranie, na którym można zobaczyć wzruszonego Adama Bieleckiego, docierającego do Maloo. Wspinacz pokazuje szczelinę, a przez chwilę kieruje obiektyw swojej kamery na zawieszonego na linie Maloo.

Serwisy branżowe cytuja słowa Bieleckiego: „Myślałem, że szukam ciała w tej szczelinie. Zorientowałem się, że jednak żyje”. „Była szansa jedna na milion” – skomentował na mediach społecznościowych Shepra Mingma, najmłodszy zdobywca wszystkich czternastu ośmiotysięczników.

Przypomnijmy, że Adam Bielecki, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, doświadczył ostracyzmu w środowisku polskich himalaistów po tym, jak po zdobyciu Broad Peak w trakcie zejścia ze szczytu zginęło dwóch uczestników wyprawy. Polak został skrytykowany za opuszczenie Broad Peak bez zwracania uwagi na słabnących towarzyszy.

W późniejszym czasie, Bielecki zdobył uznanie, gdy zdecydował się porzucić swoje marzenie życia, czyli zdobycie K2, aby uratować Tomasza Mackiewicza. Niestety, ekstremalne warunki pogodowe uniemożliwiły jego ratunek. Mimo to, ekipa ratownicza zrobiła, co w jej mocy. Ekipa Bieleckiego wspólnie z Denisem Urubką udała się wówczas uratować francuską wspinaczkę Elisabeth Revol.

Dodaj komentarz