fbpx

Niezwykła witamina! Obniża ryzyko podjęcia prób samobójczych

„Nie ma poważnych skutków ubocznych, nie kosztuje dużo, można go dostać bez recepty”. Co więcej, najnowsze badania pokazują, że ten popularny mikroelement może uratować życie.

W magazynie „JAMA Psychiatry” pojawił się artykuł na temat udziału wit. B9, czyli kwasu foliowego, w prewencji i leczeniu depresji. Badacze sprawdzili, czy zwiększenie jego udziału w diecie poprzez codzienną suplementację może wpływać na samopoczucie osób z depresją. Jak czytamy w opublikowanych wynikach badań, witamina B9 przyjmowana regularnie obniża ryzyko samobójczej śmierci aż o 44 proc.

Badanie zostało przeprowadzone na dużej populacji osób 866 586 pacjentów, z czego 81,30 proc. stanowiły kobiety, a 10,4 proc. była w wieku 60 lat i powyżej. Naukowcy szukali związku między stanem zdrowia psychicznego pacjentów, a 922 różnymi lekami, które przyjmowali. Aby wyeliminować potencjalne pomyłki uczestników, badano przed i po przepisaniu leków. Choć wnioski nie są jednoznaczne – istnieje bowiem wiele czynników, które mogły wpłynąć na stan psychiczny pacjentów – badacze przekonują, że już teraz (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) warto wziąć pod uwagę suplementację kwasem foliowym.

Nie ma poważnych skutków ubocznych, nie kosztuje dużo, można go dostać bez recepty. Może potencjalnie uratować dziesiątki tysięcy istnień – powiedział dr Robert Gibbons, profesor bio statystyki i medycyny na Uniwersytecie w Chicago i główny autor badania.

Przypomnijmy, że kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA, i wraz z wit. B12 wpływają na poziom homocysteiny w organizmie. Z nadmiaru tego aminokwasu tworzą się inne – cysteina lub w metionina. Z tej ostatniej powstają serotonina oraz noradrenalina – substancje, które pozytywnie wpływają na samopoczucie. Oprócz suplementacji warto również rozważyć urozmaicenie codziennej diety o warzywa liściaste – szpinak, jarmuż, roszponkę, sałatę i rukolę.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: PoradnikZdrowie.pl

 

 

 

Dodaj komentarz