fbpx

Usuwa kamienie żółciowe bezboleśnie. Czym jest litotrypsja?

Już wkrótce operacje przestaną być konieczne. Nieinwazyjny zabieg, który bezboleśnie usuwa kamienie żółciowe, pozwoli pacjentom na szybszy powrót do domu.

Litotrypsja to zabieg usuwania kamieni żółciowych w sposób bezinwazyjny. Polega on na wprowadzeniu poprzez endoskop cienkiego jednorazowego cholangioskopu, czyli aparatury służącej do kruszenia i usuwania dużych i trudnych kamieni z przewodu żółciowego. W Gorzowie Wlkp. – w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim – takie zabiegi będą powszechne. Jeden z pierwszych przeprowadził zespół lekarzy pod nadzorem lek. Marka Buszkiewicza.

Po uwidocznieniu złogów rozkruszamy je na mniejsze fragmenty za pomocą litotrypsji elektrohydraulicznej – wytłumaczył dr n. med. Andrzej Baniukiewicz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Litotrypsja jest inteligentnym choć bardzo kosztownym rozwiązaniem. Do roku 2021 aparaturą do litotrypsji dysponowało tylko kilka szpitali. Zabieg jest krótszy, skuteczniejszy a przede wszystkim skraca pobyt pacjenta w szpitalu. Zdaniem specjalistów, to korzyści zarówno dla szpitali, jak i pacjentów.

Tradycyjny zabieg wiąże się z tygodniowym pobytem w szpitalu oraz z cierpieniem pacjenta. Po litotrypsji z reguły pacjent może wyjść do domu już na drugi dzień – dodał lek. Marek Buszkiewicz z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Zabiegi będą przeprowadzane w tzw. “trudnych przypadkach” – czyli na osobach z dużymi kamieniami oraz z widocznymi zmianami zwężeniowych dróg żółciowych.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: rynekzdrowia.pl

 

Dodaj komentarz