fbpx

Ambiwertyk: czy Ty także masz te cechy? Wykonaj test i sprawdź!

Ekstrawertyk, introwertyk, a może trochę jednego i trochę drugiego? Prosty podział osobowościowy traci dziś na rzecz uznania, że człowiek jest o wiele bardziej skomplikowany niż proste etykiety bazujące na polaryzacji. Dowiedz się kim jest ambiwertyk i jakie posiada cechy.

Kim jest ambiwertyk?

Czy wiesz, że kilka lat temu oprócz introwertyka i ekstrawertyka pojawił się nowy typ osobowościowy? Ambiwertyk to osoba, która przejawia cechy zarówno introwertyczne, jak i wysoce społeczne.

Pojęcie „ambiwertyka” stworzył angielski psycholog Hans Eysenck, główny krytyk psychoanalizy i współtwórca terapii behawioralnej. W tym celu wykorzystał przedrostek „ambi” (który pochodzi od łacińskiego słowa „ambo”) i oznacza „oboje”. Eysenck uważał, że podział ludzi na dwie kategorie jest zbyt dużym uproszczeniem – ambiwertyk spełni zaś rolę pomostu między dwoma typami charakterologicznymi stworzonymi przez Carla Gustava Junga. Jego zdaniem ambiwertyk jest „najbardziej stabilnym emocjonalnie” typem osobowości, który potrafi się odnaleźć się w każdej sytuacji.

Oczywiście, tak jak wiele jest osób, tak wiele różnych temperamentów. Ambiwertyk może posiadać zatem więcej cech towarzyskich i przejawiać niechęć do spędzania czasu w samotności, ale nieobca będzie mu introspekcja czy wysoki poziom kreatywności. I na odwrót – ambiwertyk może dążyć do samotności, ale po intensywnym czasie spędzonym w dużej grupie nie będzie wymagał długiego czasu regeneracji – tak jak w przypadku typowego introwertyka.

Zabawa i test

Sądzisz, że ty także jesteś ambiwertykiem? Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy ty również łączysz w sobie cechy ekstrawertyka i introwertyka jednocześnie. Jeśli na przynajmniej połowę z nich odpowiesz twierdząco, zdecydowanie masz osobowość ambiwertyczną.

  1. Wolisz pracować solo czy w grupie? A może, potrafisz pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie, a oba typy pracy są dla ciebie satysfakcjonujące i nie sprawiają problemów?

  2. Czy funkcjonowanie w grupie nie stanowi dla ciebie problemu, jednak męczy w dłuższej perspektywie.

  3. Czy potrafisz być w centrum uwagi bez wstydu, lęku i zażenowania pod warunkiem, że ta sytuacja nie trwa zbyt długo?

  4. Jak widzą cię inni? Czy zdarzyło ci się usłyszeć, że jesteś samotnikiem, podczas gdy inni twierdzili, że jesteś duszą towarzystwa?

  5. Czy lubisz, gdy coś się dzieje, ale kiedy atrakcji jest zbyt dużo lub przeciągają się w czasie masz ochotę uciec? Lub na odwrót – czy po długim i monotonnym czasie spędzonym w samotności czujesz, że potrzebujesz wielu intensywnych rozrywek?

  6. Czy masz czasami wrażenie, że chodzisz zamyślony, a mimo to dyskusja w dużym gronie osób i zewnętrzne atrakcje potrafią cię tak pochłonąć, że stajesz się całkowicie zaangażowany w proces?

  7. Czy lubisz i potrafisz uprawiać „small talk”, jednak w dłuższej perspektywie cię nudzą?

  8. Czy zdarza się, że przed niektórymi nowo poznanymi osobami otwierasz się natychmiastowo i bez oporów, podczas gdy inni muszą budować z tobą kontakt przez lata i wyłącznie w sytuacji 1:1?

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz