fbpx

Wyleczony z koronawirusa minister oddał osocze. “Czas pomóc innym”

Walka ministra środowiska Michała Wosia z koronawirusem trwała prawie miesiąc. Polityk postanowił teraz pomóc innym chorym. Według lekarzy, osocze ozdrowieńców może zawierać przeciwciała pomocne w leczeniu zakażonych SARS-CoV-2.

Michał Woś zaraził się koronawirusem na początku marca, po spotkaniu z leśnikiem z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Wspomina że był przekonany, że to zwykłe przeziębienie, do momentu, gdy dowiedział się o leśniku.

– Młodzi powinni z dużą pokorą podchodzić do tego wirusa. To nie jest zwykła grypa i każdy organizm reaguje inaczej. Te apele, które słyszymy, to nie jest jakiś pic na wodę. Dziś zostając w domu na kanapie czy spędzając czas przed tabletem, ratujemy komuś życie – mówił Woś w rozmowie z Piotrem Witwickim.

Po wyzdrowieniu Woś postanowił pomóc innym chorym na koronawirusa.

“Sam wyzdrowiałem, teraz czas pomóc innym. Osocze oddane” – napisał pod zdjęciem umieszczonym w mediach społecznościowych.

class="twitter-tweet">

Sam wyzdrowiałem,
teraz czas pomóc innym. Osocze oddane💪 pic.twitter.com/FBGeV3iDYF


Michał Woś (@MWosPL) April
21, 2020


Pacjenci wyleczeni w Korei Płd.

Według lekarzy, osocze ozdrowieńców może zawierać przeciwciała pomocne w leczeniu chorych, którzy walczą z zakażeniem wywołanym przez koronawirusa SARS-CoV-2. Uważa się, że przeciwciała pacjentów, którzy zwalczyli chorobę, mogą wzmocnić odpowiedź immunologiczną chorych, którzy wciąż się z nią zmagają i zwiększając tym samym ich szanse na wyzdrowienie.

W Korei Południowej po podaniu osocza wyzdrowiało dwoje zakażonych koronawirusem pacjentów w wieku 67 i 71 lat z ciężkim zapaleniem płuc. O udanych próbach leczenia osoczem informowali również chińscy medycy.

Po tych doniesieniach próby leczenia osoczem chorych na COVID-19 podjęto również w Polsce. Specjaliści szpitala MSWiA pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej rozwijają projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na Covid-19. Jest on realizowany we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.

Lekarze zaapelowali o pomoc do pacjentów, którzy przebyli chorobę Covid-19, żeby zgłaszali się w celu oddania krwi. Osocze trzeba tylko pobrać najwcześniej po 14 dniach od ustąpienia objawów choroby.

Dodaj komentarz