Negatywne emocje nie przynoszą korzyści
Naukowcy stwierdzili, że mimo iż gniew i inne emocje kwalifikowane jako „negatywne” mogą pobudzać do osiągania sukcesów, to jednocześnie hamują strategiczne myślenie i szkodzą zdrowiu. Według nich najlepsze wyniki osiąga się, kierując się poczuciem radości i nadziei.
Zdaniem psychologów z University of Essex w Wielkiej Brytanii, kluczem do osiągnięcia sukcesu jest kontrolowanie negatywnych emocji w drodze do celu.
Przeprowadzone badanie w USA, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii wykazało, że choć uczucia jak zdenerwowanie i gniew mogą czasem pomóc osiągnąć cel, to równocześnie niosą ze sobą wysoką cenę.
Badanie to obejmowało tysiąc uczestników, którzy musieli radzić sobie ze stresującymi sytuacjami na uniwersytetach oraz w miejscach pracy.
Osoba, która ulega negatywnym emocjom, ma ograniczone myślenie strategiczne, co z czasem szkodzi jej zdrowiu. Możliwe skutki to m.in. pojawienie się objawów psychosomatycznych, takich jak bóle głowy, mdłości, bóle pleców czy zaburzenia snu. W związku z tym długofalowo działanie na takich emocjach nie przynosi korzyści.
Badanie wykazało, że kluczowym czynnikiem sprzyjającym osiągnięciu sukcesu jest nadzieja.
Według ustaleń naukowców, jeśli dwóch studentów ma podobne zdolności i wiedzę, to osoba odczuwająca nadzieję na egzaminie otrzymuje przeciętnie o jeden stopień wyższą ocenę niż ta, która skupia się na negatywnych emocjach.
„Choć nasz model może na pierwszy rzut oka wydawać się abstrakcyjny, pokazuje, jak związane z osiąganiem celów emocje oddziałują na krytyczne elementy życia i jak mogą zadecydować o wynikach rozmowy o pracę, testów czy innych stresogennych sytuacji” – mówi prof. Reinhard Pekrun, kierujący badaniem opisanym w periodyku „Journal of Personality and Social Psychology”.
„Co ciekawe, zauważyliśmy, że emocje takie jak zdenerwowanie i gniew mogą czasami motywować bardziej niż radość i relaks. Jednak, pomimo ich energetyzującej mocy, nerwowość może prowadzić do problemów psychicznych, pogorszyć działanie układu odpornościowego i w długiej perspektywie pogorszyć wyniki” – podkreśla ekspert.
Naukowcy przypominają, że nawet po porażce można czerpać pozytywne doświadczenia. Zwracają uwagę, że to nie sama porażka decyduje o przyszłości danej osoby, ale jej subiektywne postrzeganie i emocje związane z niepowodzeniem.
Jednocześnie badanie wykazało, że skupienie się tylko na sukcesie nie jest najlepszą strategią. Według wyników lepiej działa skupienie na wartościach, znaczeniu danego działania oraz na angażowaniu się w to, co daną osobę interesuje.
Autorzy badania mają nadzieję, że ich wyniki pomogą nauczycielom, trenerom oraz menedżerom w lepszym motywowaniu i inspirowaniu innych.
Badacze sugerują, że skutecznym sposobem motywowania innych przez nauczycieli, trenerów i menedżerów może być początkowe znalezienie entuzjazmu we własnej osobie.
Źródło: psycnet.apa.org