fbpx

Siedem zdrowych nawyków które mogą zmniejszyć ryzyko demencji w przyszłości

Prowadzone przez dwie dekady badania obserwacyjne wykazały, iż stosowanie siedmiu zdrowych nawyków i związanego ze stylem życia wpływu, może zmniejszać ryzyko wystąpienia demencji u kobiet — poinformowała American Academy of Neurology.

Life’s Simple 7 to siedem kluczowych czynników, które mają wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i mózgu. American Heart Association podkreśla, że dbanie o te czynniki może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca i udaru mózgu:

  1. Aktywność fizyczna – regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia serca i mózgu. Zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo.
  2. Zdrowe odżywianie się – zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude białko i zdrowe tłuszcze może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca i mózgu.
  3. Utrzymywanie prawidłowej wagi – nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko chorób serca i mózgu. Wskazane jest utrzymywanie zdrowej masy ciała poprzez regularną aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie się.
  4. Niepalenie – palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca i mózgu. Zaleca się całkowite zaprzestanie palenia.
  5. Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi – wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka chorób serca i mózgu. Zaleca się regularne monitorowanie ciśnienia krwi oraz leczenie w przypadku stwierdzenia wysokiego ciśnienia krwi.
  6. Kontrolowanie poziomu cholesterolu – wysoki poziom cholesterolu może przyczynić się do chorób serca i mózgu. Zaleca się regularne monitorowanie poziomu cholesterolu oraz leczenie w przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu cholesterolu.
  7. Niski poziom cukru we krwi – wysoki poziom cukru we krwi zwiększa ryzyko chorób serca i mózgu u osób z cukrzycą. Zaleca się regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi oraz leczenie w przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu cukru we krwi.

„Wiemy, że demencja może rozpocząć się w mózgu dziesiątki lat przed diagnozą, dlatego ważne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tym, jak nawyki w średnim wieku mogą wpływać na ryzyko demencji w wieku starszym – powiedziała dr Pamela Rist z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie w stanie Massachusetts, członkini American Academy of Neurology. – Dobrą wiadomością jest to, że dokonywanie wyborów zdrowego stylu życia w średnim wieku może prowadzić do zmniejszenia ryzyka demencji w późniejszym życiu”.

27 lutego bieżącego roku opublikowano wstępne wyniki badania, które zostanie zaprezentowane na 75. dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology, planowanym w dniach 22-27 kwietnia 2023 roku w Bostonie.

Badanie obejmowało 13 720 uczestniczek w wieku średnim 54 lat. Po 20 latach obserwacji naukowcy przeanalizowali dane Medicare, aby zidentyfikować osoby zdiagnozowane z demencją.

Jak się okazało, demencja rozwinęła się u 1771 uczestniczek (co stanowiło 13 proc. obserwowanych).

W ramach badania każda z uczestniczek otrzymywała zero punktów za zły lub średni stan zdrowia w każdym z siedmiu czynników zdrowotnych i jeden punkt za idealny stan, co łącznie dawało możliwy wynik 7 punktów. Na początku badania średni wynik wynosił 4,3, a 10 lat później spadł do 4,2.

Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek i wykształcenie, naukowcy odkryli, że każdy wzrost wyniku o jeden punkt zmniejszał ryzyko demencji u uczestniczki o 6 procent.

„Świadomość, że podejmując kroki, takie jak ćwiczenia przez pół godziny dziennie lub kontrolowanie ciśnienia krwi można zmniejszyć ryzyko demencji jest inspirująca” – zaznaczyła dr Rist.

Źródło: aan.com

 

 

One thought on “Siedem zdrowych nawyków które mogą zmniejszyć ryzyko demencji w przyszłości

Dodaj komentarz