fbpx

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Mama — to słowo, jakie większość dzieci wymawia jako pierwsze. Nieprzypadkowo, ponieważ jest to najbliższe im osoba, z którą spędzają najwięcej czasu od samego urodzenia. To dzięki niej, przyswajamy po kolei potrzebne w życiu umiejętności i kształtujemy nasz własny charakter. Nic dziwnego, że na całym świecie obchodzimy święto, podczas którego chcemy naszej mamie za wszystko podziękować.

Święto mam obchodzono już w Starożytnej Grecji i Rzymie, gdyż kult matek – opiekunek, bogiń i symboli płodności był tam silnie praktykowany. Dzień matki zwano Hilariami i również obchodzono w maju, z tym, że trwało 3 dni. W czasach nowożytnych zwyczaju nie kultywowano aż do XVI wieku, kiedy to powrócił w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tzw. matczyną niedzielę. Z tej okazji odwiedzano dom rodzinny, aby obdarować mamę upominkiem i kwiatami. Dziewczęta obowiązkowo przygotowywały „matczyne ciasto”, które spożywano podczas wspólnego posiłku. W Stanach Zjednoczonych zwyczaj pojawił się za sprawą Ann Marie Jarwis, która zorganizowała kampanię zakończoną ustanowieniem tego dnia przez amerykański kongres. Obchody wyznaczono na drugą niedzielę maja.

W Polsce Dzień Matki zaczęto celebrować dosyć późno. Pierwszy raz świętowano 26 maja w 1914 roku w Krakowie. Od tamtej pory co roku mamy są obdarowywane przez swoje pociechy kwiatkami, laurkami, słodyczami czy innymi upominkami, na przykład wykonanymi ręcznie prezentami.

A kiedy obchodzimy Dzień Matki gdzie indziej na świecie?

W Armenii obchodzony jest 7 kwietnia, w Meksyku 10 maja, a w Indonezji… 22 grudnia! Do tego mamy jeszcze pierwszą niedzielę maja na Węgrzech, Litwie, w Portugalii i Hiszpanii, 8 maja Dzień matki obchodzi Korea Południowa, a Albania ma swój „Dzień Rodziców”. We Francji to święto jest ruchome i zależy od tego, na jaki dzień wypada święto Zesłania Ducha Świętego. W Tajlandii Dzień Matki obchodzi się w urodziny królowej Sirikit Kitiyakara – 12 sierpnia. W Izraelu Dzień Matki wypada na 30 szwat (zwykle odpowiednik naszego lutego), w lutym świętuje się też w Norwegii, a w Irlandii – w trakcie Wielkiego Postu.. Pierwszy dzień wiosny to święto matek m.in. e Egipcie, Libanie, Syrii, Jordanii, Kuwejcie, Jemenie i Bahrajnie.

Istnieją kraje, w których Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet. Rosja, Białoruś, Armenia, Słowenia i Wietnam to tylko niektóre z nich.

Nie sposób przyjrzeć się tradycji świętowania każdego z krajów.  Nieważne jednak kiedy obchodzimy to święto ani w jaki sposób je celebrujemy, najważniejsze, by okazywać mamom szacunek każdego dnia. Żeby im przypomnieć, jak bardzo je kochamy.

Źródło: newsweek.pl, etnosystem.pl,  glamki.se.pl

 

Dodaj komentarz