fbpx

„A idź do diabła” nabiera tu innego znaczenia:) Co przypominają Wam te kształty?

Czeska Kanada to region w kraju naszych południowych sąsiadów, który wywołuje salwy śmiechu u odwiedzających. Dlaczego? Wystarczy tylko spojrzeć na kształty formacji skalnych oraz ich nazwy i wszystko będzie jasne 🙂

Czeska Kanada

Region znajduje się 160 km na południe od Pragi, przy granicy z Austrią, na historycznej granicy Czech i Moraw.  Miejsce to z pewnością zadowoli miłośników dzikiej przyrody ze względu na olbrzymi  park o powierzchni ok. 283 km kw. Ale nie tylko sam teren leśny przykuwa uwagę turystów. Na terenie lasu znajdują się bardzo nietypowe granitowe skały, mające zabawne kształty i  nazwy.

W niektórych miejscach rozwinęły się tzw. misy skalne, które mierzą ponad metr średnicy i które prawdopodobnie były używane do celów rytualnych w czasach starożytnych. Wśród ciekawych formacji skalnych Czeskiej Kanady znajdziemy też np. Kamienny stół czy Chleb Diabła – zgrupowania głazów przypominających krojony bochenek chleba.

kształty

 

Ale najwięcej pozytywnych emocji budzi jedna z nich o nazwie Ďáblova prdel…

Ďáblova prdel, czyli Diabelski tyłek

Ďáblova prdel po polsku znaczy diabelski tyłek/zadek/dupa. To zdecydowany faworyt odwiedzających i symbol Czeskiej Kanady. Przy tej skale turyści robią najwięcej zdjęć, przybierając najróżniejsze pozy. Z pewnością jest to doskonała okazja do utrwalenia pamiątki z wyjazdu w postaci zabawnej fotografii.

Skała w kształcie pośladków znajduje się między miejscowościami Terezín, Nový Svět i Valtínov w pobliżu osady „U panského lesa”, ok. 200 m od zielonego szlaku pieszego. W okolicy znajduje się także wieża widokowa „U Jakuba”, z której prowadzi ścieżka edukacyjna dla dzieci o nazwie „Do Diabła”.

kształty
Diabelski tyłek

 

TUTAJ przeczytasz o innym niezwykłym miejscu u naszych czeskich sąsiadów, które
warto odwiedzić podczas urlopu.
Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Źródło: o2.pl/turystyka

3 thoughts on “„A idź do diabła” nabiera tu innego znaczenia:) Co przypominają Wam te kształty?

Dodaj komentarz